7 علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک و هزینه شیر برقی گیربکس

فهرست مطالب

شیر برقی گیربکس اتوماتیک چیست؟ چه دلایلی سبب خرابی و آسیب دیدن آن خواهد شد؟ با گروه اوتاناکار همراه باشید تا بیشتر با علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک آَشنا شوید و در نهایت بفهمید هزینه تست و تعویض شیربرقی چقدر است و کجا باید آن را انجام دهیم. با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید.

پیدایش هر علامت غیرعادی در تمام دستگاه‌های الکترومکانیکی از کوچک گرفته تا بزرگ بسیار مهم و حائز اهمیت است(همچون علامت خرابی شیر برقی گیربکس اتومات)، چون دیر یا زود مشکل پیشرفت کرده و سبب از کارافتادن خودرو می‌شود. تصور کنید یه صدای غیرمعمول کوچک در هنگام ترمز گرفتن یا تعويض دنده با بی‌توجهی روزی که اصلا انتظارش را نخواهید داشت موجب روشن نشدن پژو ۲۰۶ شما خواهد شد و شما در آن روز بی‌شمار کار عقب افتاده یا قرار مهم و حیاتی دارید! رسیدگی به کوچکترین نشانه‌های غیرمعمول در خودرو(مثل علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتومات) سبب می‌شود تا بتوانید با هزینه بسیار کم از یک فاجعه یا قیمت زیاد پیشگیری کنید. یک تقه کوچک در هنگام کلاچ گرفتن باشد یا مشکلاتی عجیب‌تر در سیستم برقی cvvt یا خرابی توربین، هرچه که هست در همان ابتدای کار رسیدگی کنیم تا دچار صرف هزینه مالی و زمانی زیاد نشویم.

تعمیر گیربکس ام وی ام اتوماتیک در اوتاناکار

تا به حال برایتان سوال شده که شیربرقی گیربکس چیست و چه دلایلی باعث ایجاد علائم خرابی شیر برقی گیربکس مگان یا پژو 206  خواهد شد؟

شیربرقی‌های اتوماتیک گیربکس قطعه‌ای مکانیکی است که در انواع خودروهای جدید از پژو اتوماتيك 206  دنده‌ای گرفته تا انواع خودروهای دنده اتوماتیک وجود دارد و با دستورهای الکتریکی کار می‌کند. اما کار این قطعات الکترومکانیکی در یک ماشین مثل پژو 206 چیست؟

به منظور تعويض دنده در گیربکس‌های اتوماتیک لازم است تا فشار روغن در مدارها سبب جابجایی چرخ‌دنده‌ها شود، این فشار باید توسط شیربرقی‌ها تنظیم و تقسیم شود. دستورات لازم جهت تعويض دنده در گیربکس توسط قطعه کامپیوتری آن انجام می‌گیرد.

علائم خرابی شیر برقی گیربکس مگان

علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک

بعد از آن که فهمیدیم شیر برقی گیربکس چیست و چه عملکردی در خودروهای دنده اتومات دارد، وقت آن رسیده تا به اصل مبحث یعنی علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک چیست، بپردازیم. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که قبل از هر چیز، از کجا بفهمیم شیربرقی گیربکس ماشینمان دچار عیب شده است؟ با ما در گروه حرفه‌ای اتوناکار همراه باشید تا به تمام سوالات احتمالی شما پاسخی دقیق و واضح دهیم.

همانطور که در ابتدای مبحث علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک گفته شد شیربرقی یک قطعه الکترومکانیکی در گیربکس است که با پیدایش هر عیب و ایرادی سبب بروز علائم غیرعادی در عملکرد گیربکس اتومات پژو 206  شما خواهد شد. توجه داشته باشید در صورت اقدام به تعویض قطعه شیربرقی ملزم به پرداخت هزینه گزافی نخواهید شد اما در صورت به تعویق انداختن و پیگیر نشدن، برای جبران صدمات احتمالی باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

ساعت گیربکس هم مانند شیر برقی آن دارای حساسیت در کارکرد صحیح گیربکس است اگر ساعت گیربکس شما دچار مشکل شده است به صفحه تعمیر ساعت گیربکس اوتاناکار مراجعه کنید.

نشانه‌های عیب و علائم خرابی شیربرقی گیربکس اتوماتیک چیست؟

در ادامه مقاله علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک نشانه های آن را برای شما بیان می کنیم.

چراغ چک روشن می‌شود

این علات به محض پیدایش هر گونه خرابی در گیربکس به شما هشدار خرابی خواهد داد، که با اتصال دستگاه عیب یاب به خودرو با کد P0700 را نشان خواهد داد که به شما خواهد گفت در گیربکس اتومات شما مشکلی پیش آماده است، و ممکن است کد‌های مشکل بیشتری در ماژول گیربکس پیدا کند.

چراغ گیربکس روشن می‌شود

در اغلب خودروهای دنده اتومات چراغی برای هشدار مشکلات گیربکس به صورت مجزا تعبیه شده است. در صورت روشن شدن این چراغ احتمال ایجاد یک عیب یا ایراد در شیربرقی سیستم وجود خواهد داشت.

به منظور اطلاع از کدمشکل پیش آمده در ماژول کنترل گیربکس نیازمند استفاده از یک اسکنر هستیم. OBD2 نام اسکنر مناسب برای خواندن این کد مشکلات است.

صدای گیربکس اتوماتیک و مشکلات ناشی از آن

با تاخیر در تعويض دنده مواجه خواهید شد

با پیش آمد هرگونه عیب در سیستم کنترل گیربکس یا شیربرقی آن، عملکرد تعويض دنده در گیربکس کند شده و با تاخیر انجام می‌شود. این تاخییر هم در افزایش دنده و هم در کاهش آن قابل احساس خواهد بود.

علائم خرابی شیر برقی گیربکس 207

دنده پرش خواهد کرد

شده است در هنگام رانندگی و تعويض دنده متوجه شوید که دنده به، به دنده بعدی پریده است؟ پیدایش چنین مشکلی زمانی رخ خواهد داد که در گیربکس مشکلاتی برای شیربرقی پیش آمده است. این بزرگترین نشانه و علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک است چراکه برای هر دنده یک یا چند شیربرقی تعويض دنده تعبیه می‌شود و در صورت خرابی هرکدام گیربکس از رفتن به آن دنده باز‌خواهد ماند و به همین دلیل به دنده بعدی خواهد رفت.

با گیر کردن دنده مواجه خواهید شد

درصورت ایجاد هرگونه عیب و علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک، در هنگام تعويض دنده سبب می‌شد تا گیربکس در همان دنده باقی بماند. در صورت مواجه با چنین مشکلی یکی از اقدامات موقتی برای راه اندازی خودرو تا رسیدن به تعمیرکار این است که فشار یا نیرویی به شیربرقی شیفت خارجی اعمال کنید تا دنده آزاد شود.

مقاله مرتبط : علت دیر عوض شدن دنده اتومات

مواجه با مشکلاتی در افزایش و کاهش دنده

یکی دیگر از علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک بوجود آمدن مشکلات متناوب با تعويض دنده در خودرو خواهد بود. شایعترین نمونه این مشکلات جا به جا شدن دنده در دور موتور خیلی خم یا خیلی زیاد است.

ایجاد حالت اضطرار خودرو

تا به حال با حالت اظطرار ماشین خود مواجه شده‌اید؟ آخرین مورد از علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک حالت اظطرار نامیده می‌شود. اما حالت اظطرار چیست؟ به عملکرد محافظتی موتور خودرو که شامل محدودیت دور موتور RPM 2500-3000 RPM می‌شود حالت اظطرار می‌گویندو لازم به ذکر است که این حالت بر روی تعويض دنده نیز تاثیر خواهد گذاشت.

علائم خرابی شیر برقی گیربکس 206

هزینه‌ی تست و تعویض شیربرقی چقدر است؟

همچون دیگر موارد هزینه‌ی تست و تعویض شیربرقی در هر خودرو متناسب با مدل و برند ماشین متفاوت خواهد بود. این مطلب به موارد مختلفی بستگی دارد؛ برای مثال در بعضی برند‌ها، با نمایان علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک، نمی‌توان صرفا شیربرقی را تعویض کرد و باید کل سیستم برقی یا حتی در برخی برندها کل سیستم ساعت را عوض کرد.

نکته مهم در این مورد این است که بعد از تعویض بدنه ساعت یا شیر برقی باید روغن گیربکس و فیلتر نیز عوض شود.

علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک 206

اگر شما صاحب یک خودرو 206 یا 207 اتومات باشید با روشن شدن چراغ S  و * روی صفحه نمایشگر آن هم در حالت چشمک زن می‌توانید متوجه شوید که ماشین در حالت اظطرار قرار گرفته است. با توجه به تمام مواردی که در بالا به آنها اشاره شد با روشن شدن چراغ برف یا اس خودرو متوجه می‌شود در گیربکس مشکلی پیش آمده است.

گیرکردن در دنده 3 از دیگر مشکلاتی است که از جمله علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتومات 207 یا پژو 206  محسوب می‌شود.

علائم خرابی شیر برقی گیربکس ال 90

چرا اوتاناکار؟

اوتاناکار تخصصی‌ترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در ایران است که با همکاری مجموعه‌ای از بهترین مهندسان، تعمیرکاران و مکانیک‌های متبحر تلاش می‌کند خدماتی با کیفیت بالا و هزینه‌های پایین به هموطنان عزیز ارائه دهد. شما در این مجموعه می‌توانید خدمات تعمير گيربكس اتوماتيک همچون رفع تمام علامت خرابی شیر برقی گیربکس، تعویض بدنه ساعت، تویض شیربرقی و… در خصوص برندها (لکسوس، BMW، بنز، مزدا، نیسان، KIA، پورشه، هیوندای و…) و مدل‌های مختلف خودرو همچون؛ سدان، شاسی بلند، هاچبک، کوپه، پیکاپ، ون، کانورتبل، اسپورت و….دریافت کنید

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک را به طور کامل برایتان شرح و توضیح دهیم. توجه داشته باشید رسیدگی به خودروهای دنده اتومات سبب می‌شود تا از پرداخت هزینه‌های زیاد برای هر بار تعمیر و اتلاف وقت شما جلوگیری شود. شما می‌توانید بهترین و حرفه‌ای‌ترین خدمات در خصوص تعمیر انواع ماشین‌های مدل بالا خود را از گروه اتوناکار با کمترین هزینه دریافت نمایید.

همان طور که در بالا بیان شد علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتومات مگان با علائم خرابی شیر برقی گیربکس ال 90 و دیگر برندها مشابه هم می‌باشد اما رسیدگی و رفع عیب هرکدام با هم تفاوت دارد. به همین دلیل لازم است تا عیب‌یابی و رفع مشکلات خودرو خود را به یک گروه با تجربه و آشنا با تمام مدل‌ها بسپارید.

سوالات متداول

  1. سیستم برقی cvvt چیست؟

موتور برقی cvvt که کوتاه شده عبارت لاتین Constantly Variable Valve Timing (به معنی زمانبندی مداوم سوپاپ‌های متغییر) است که وظیفه دارد در تمام دورهای موتور زمان‌بندی سوپاپ‌ها را بدون توجه به موقعیت پیستون‌ها در اختیار گیرد تا به صورت مستقل باز و بسته شوند.

2. علامت خرابی توربین چیست؟

  • ایجاد صدای ضربه از تورببین گیربکس اتومات
  • نداشتن توازن در خودرو هنگام حرکت
  • مشاهده روغن ریزی از پمپ
  • مشاهده هرگونه خوردگی در دهانه جایگاه پمپ روغن
  • اگر در هنگام تقه زدن چراغ اسنو برف خودرو روشن شود

3. در صورت مشاهده چه عواملی باید ماشین را به تعمیرگاه‌های مجاز نشان دهیم؟

اگر می‌خواهید با کمترین هزینه مالی و زمانی خودرو خود را تعمیر کنید و زمان و طول عمر ماشین شما افزایش یابد لازم است با مشاهده کوچکترین علامت به یک نمایندگی یا تعمیرگاه حرفه‌ای و مجاز مراجعه کنیم. به طور مثال شنیدن صدای تا معقول هنگام تعویض دنده.

4. علائم خرابی شیر برقی گیربکس پژو با علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک ال نود فرق دارد؟

خیر؛ تمام موارد گفته شده برای اغلب ماشین‌های نسل جدید یکی می‌باشد.