صافکاری pdr چیست، مراحل انجام و مزایا

فهرست مطالب

ضربات ناشی از تصادف خودرو ممکن است به شما ترتیب دهند تا ظاهر ناخوشایندی در بدنه ماشینتان به وجود آید. اما باید به شما بگوییم که نگران نباشید، زیرا دیگر نیازی به تعمیرات پر هزینه و زمان‌بر ندارید. با استفاده از تکنیک صافکاری پی دي آر ، خسارت‌های بدنه خودرو به راحتی رفع می‌شوند و ماشین شما به حالت اولیه‌اش بازمی‌گردد. روش‌های قدیمی برای صافکاری بدنه خودرو به دلیل احتمال آسیب به سطح بدنه دیگر استفاده نمی‌شوند. امروزه روش‌های جدیدی برای انجام این کار طراحی و پیاده‌سازی شده است که باعث جلوگیری از خراشیدگی سطح در هنگام ترمیم با ضربات داخلی می‌شوند.

در ادامه این مطلب با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه شوید تا درباره اینکه صافکاری pdr چیست بیشتر توضیح دهیم.

صافکاری به روش pdr چیست ؟

شاید تصور ما از صافكاري ماشين تا همین چند سال گذشته، فرآیند زمان‌بر، پرهزینه و همچنین پرصدای صافكاري نقاشي بود که استادکار با استفاده از ابزارهایی مانند چکش و لیسه، به تعمیر فرورفتگی‌های بدنه خودرو می‌پرداخت. اما امروزه با پدید آمدن یک روش نوین به نام ” صافكاري بدون رنگ” یا “PDR”، تصورات ما از این عملیات تعمیری کاملاً تغییر کرده است. pdr مخفف Paintless Dent Repair است. صافكاري خودرو بدون رنگ یا ترمیم بدون رنگ بدنه، از ابزارهای تخصصی PDR برای رفع فرورفتگی‌های بدنه خودرو استفاده می‌کند. این ابزارهای تخصصی در قسمت بیرونی بدنه یا به طور دقیق در پشت پنل‌های خارجی قرار می‌گیرند و به نوعی به بدنه خودرو ماساژ می‌دهند.

تجهیزات مورد نیاز صافکاری pdr

نحوه صافکاری pdr

میله‌های پی دی آر pdr به عنوان یک اهرم عمل می‌کنند، که در این اهرم، قسمت دسته برای نیروی اعمالی، قسمت تکیه‌گاه برای برخورد با فرورفتگی موجود در بدنه خودرو استفاده می‌شود. این میله‌ها بر اساس نقطه آسیب دیده، شکل‌های مختلفی دارند.

شیوه انجام صافکاری pdr چیست ؟ در این روش صافکاری، سطح داخلی قطعه ابتدا حرارت داده می‌شود، سپس با استفاده از ميله صافكاري ، ناهمواری‌ها تعمیر و سطح قطعه تسطیح می‌شود. با این حال، تعمیرکاران حرفه‌ای بدون نیاز به گرم کردن سطح قطعه، می‌توانند منشأ این تغییر حالات را شناسایی کرده و با اعمال نیروی معکوس به اندازه‌ی فرورفتگی اصلی، بدنه را به حالت اول بازگردانند. این روش نوآورانه صافکاری دارای ابزارهای متعددی است که گاهاً توسط خود تعمیرکاران ساخته می‌شود.

تجهیزات مورد استفاده در صافکاری pdr چیست

برخی از این تجهیزات و نحوه کار آن‌ها در ادامه آورده شده‌است.

1.انواع ميله pdr

انواع میله‌های PDR شامل موارد زیر می‌شوند:

1. میله چرخشی: برای استفاده در نقاطی که امکان چرخش میله وجود دارد.

2. میله اهرمی: مناسب برای استفاده به عنوان اهرم در قطعات قابل جداشدن مانند کاپوت.

3. میله دم ماهی: برای استفاده در نقاط با فضای محدود برای انجام عملیات صافکاری.

2.نگهدارنده

ثابت و محکم نگه داشتن کاپوت و بدنه خودرو یکی از نکات حیاتی در زمان انجام صافکاری PDR است. ابزارهای نگهدارنده شامل قلاب (Rope Ratchet) و پایه نگهدارنده (Hood Prop) می‌شوند. این قلاب‌ها و پایه‌ها به تعمیرکاران کمک می‌کنند تا کاپوت به شکل مطلوبی ثابت بماند و عملیات تعمیر فرورفتگی‌ها را به دقت و با کیفیت انجام دهند.

3.نیش گیر

دو نوع ابزار متداول در تعمیرات صافکاری PDR عبارتند از سنبه نیش‌گیر (Knock Down Door) و چکش نیش‌گیر (PDR Hammer). این ابزارها برای برگرداندن برجستگی‌ها و صاف کردن ضربات وارد شده به بدنه خودرو استفاده می‌شوند. اما باید توجه داشت که نیش‌گیرها عمدتاً برای صاف کردن برآمدگی‌های گسترده مناسب نیستند.

4.دستگاه صافکاری

دستگاه صافکاری به صافکاران کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن تعداد زیادی خودرو را با روش PDR صاف کنند. این دستگاه با استفاده از نیروی مغناطیسی و انرژی گرمایشی، فرورفتگی‌های بدنه خودرو را صاف می‌کند. همچنین، دستگاه صافکاری در زمینه‌های افزایش مقاومت بدنه خودرو، باز کردن پیچ و مهره‌های فرسوده، و حتی جدا کردن شیشه خودرو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای اطلاع از نکات مرتبط با بیمه شخص ثالث این مطللب را بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست ؟

مزایای صافکاری pdr

در ادامه مطلب صافکاری pdr چیست به شرح مزایا و معایب صافکاری pdr می‌پردازیم.

با توجه به پیشرفت‌های فناوری در تعمیر بدنه خودروها، علاقه‌مندان به خودروها به مزایای روش پی دی آر صافکاری به شدت توجه می‌کنند. برخی از مزایای صافکاری با روش PDR به شرح زیر می‌باشند:

– تفاوت قیمت صافکاری با دستگاه صافكاري PDR نسبت به تعویض قطعات بسیار مهم است. به عنوان مثال، در صورت وجود آسیب‌های گسترده به بدنه خودرو، تعمیر با PDR می‌تواند هزینه‌ها را تا چندین برابر کاهش دهد.

– روش PDR به کاهش زمان تعمیر بدنه خودرو از چند روز یا حتی چندین هفته به ساعات کمک می‌کند. این به این معناست که ماشین شما مدت زمان کمتری در کارگاه تعمیر خواهد ماند و می‌توانید بسرعت از آن استفاده کنید.

مزایای صافکاری pdr

– تکنیک PDR در صافکاری باعث می‌شود که ارزش بازاری خودرو حفظ شود، زیرا این فناوری رنگ اصلی را آسیب نمی‌رساند و هیچ اثری از تعمیر بر روی بدنه باقی نمی‌گذارد. همچنین مهم است بدانید که هیچ ابزاری تغییرات در ضخامت رنگ خودرو را نشان نمی‌دهد.

معایب صافکاری pdr

مهم‌ترین مشکل صافکاری pdr چیست ؟ از آنجا که صافکاری PDR یک روش نسبتاً نوین و مدرن است، همه مراکز خدماتی دسترسی به تکنسین‌های آموزش‌دیده در این زمینه ندارند. از طرفی هزینه آموزش صافکاری بدون رنگ نسبتا زیاد است. به همین دلیل، مراکز با تجربه و موفق تلاش می‌کنند تا با آموزش صافکاری pdr به نیروی کار خود، خدمات بهتری را به مشتریان ارائه دهند و در صفحه رقابتی باشند.

هزینه صافکاری روش pdr

هزینه تعمیر فرورفتگی بدنه خودروی شما به عوامل بسیاری وابسته است. یک فرورفتگی پیچیده‌تر زمان و هزینه بیشتری نسبت به یک تعمیر ساده دارد، زیرا دسترسی به قسمت پشت فرورفتگی دشوارتر است. همچنین، زمان بیشتری برای تعمیر و هزینه بیشتری از تکنسین می‌طلبد.

یک نکته دیگر که باید در نظر داشته باشید، میزان فرورفتگی روی وسیله نقلیه شما است. تعمیر فرورفتگی در سقف یا تگرگ آسیب دیده نسبت به یک درب هزینه بیشتری دارد. با این حال، تخمین دقیق هزینه تعمیر فرورفتگی شما دشوار است. هیچ دو فرورفتگی یکسان نیست، بنابراین آن‌ها را به راحتی نمی‌توان با یکدیگر مقایسه کرد.

مقالات مفید : دیاگ چیست ؟

مزیت همیشگی صافکاری pdr چیست ؟ این روش بسیار ارزان‌تر از تعمیرات سنتی بدون رنگ است و برای محیط زیست نیز مفید است. این روش بدون نیاز به پرکننده‌های بدنه، رنگ‌آمیزی مجدد یا مواد شیمیایی مضر استفاده می‌شود، بنابراین تأثیر مخربی بر محیط زیست ندارد و همچنین هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد.

هزینه صافکاری pdr

چه نقاطی از خودرو با PDR تعمیر است

این نکته که کدام بخش‌ها از خودرو با pdr قابل تعمیر است به میزان و شدت آسیب‌دیدگی و فرورفتگی ماشین بستگی دارد. همچنین نحوه‌ی دسترسی به پشت بدنه جزو عوامل تاثیرگذار است.

گلگیرهای جلو

تعمیر گلگیرهای جلو با روش PDR ممکن است. در این روش تعمیرکاران ماهر از ابزارهایی مانند پولرها، نیش‌گیرها و یا موارد مشابه استفاده می‌کنند. آنها با استفاده از این ابزارها، با دقت بالا بر روی سطح خمیده گلگیر، خمش‌ها و خراش‌ها را اصلاح می‌کنند. در این روش، برخلاف روش‌های سنتی تعمیر خودرو، نیازی به سنگ‌زنی و رنگ‌آمیزی مجدد گلگیر نیست. این به معنای کاهش هزینه و کاهش زمان تعمیر و همچنین حفظ ارزش خودرو است.

تعمیر درب‌ها با pdr

اغلب درب‌های کار گذاشته شده بر انواع خودرو‌ها را می‌توان با روش PDR تعمیر کرد. با توجه به اینکه درب خودرو را به راحتی می‌توان از خودرو جدا کرد، تعمیرکارها و صافکارهای مسلط به PDR می‌توانند به راحتی به بخش پشتی درب‌ها دسترسی یابند و قسمت‌های فرورفته را بیرون بیاورند و تا به شکل اولیه برگردد. اگر فرورفتگی بر روی درب خودرو کوچک باشد به راحتی با فرآیند PDR قابل تعمیر است. اما به شرطی که رنگ آن ناحیه ترک نخورده باشد و فرورفتگی چندان پیچیده‌ای ایجاد نشده باشد.

تعمیر کاپوت‌ها

به این دلیل که بیشتر کاپوت‌ها به راحتی قابل جداسازی از خودرو هستند، صافکارهای PDR می‌توانند به راحتی به قسمت زیر کاپوت خودرو دسترسی یابند تا فرورفتگی‌ها را به حال اولیه برگردانند. این تا زمانی ممکن است که رنگ کاپوت سالم باشد و فرورفتگی چندان پیچیده و سخت نباشد. برخی از انواع کاپوت‌ها که از جنس متفاوتی هستند، مانند کاپوت‌های فیبر‌کربنی و فایبرگلاس متاسفانه با PDR قابل تعمیر نیستند و باید کاپوت خودرو را به طور کل تعویض شود.

تعمیر سقف خودرو با pdr

سقف خودرو در صورتی که خودرو چپ کند آسیب می‌بیند. می‌توان به جرات گفت که اکثر فرورفتگی‌های سقف با فرآیند PDR کاملاً تعمیر پذیر هستند. وقتی سقف خودرو جدا شدنی باشد، یک تکنسین PDR به راحتی می‌تواند به قسمت پشت فرورفتگی‌ها دسترسی داشته و به آسانی آنها را تعمیر کند.  با روش صافکاری pdr می‌توان  آسیب‌های ناشی از اصابت تگرگ و افتادن اجسام روی سقف را برطرف نمود.

بعد از خواندن بلاگ صافکاری pdr چیست می‌توانید بلاگ

چه نقاطی از خودرو با PDR تعمیر است

اوتاناکار، تعمیرگاه تخصصی خودرو

تعمیرگاه ماشین اوتاناکار، با تخصص و تجربه در عرصه تعمیرات خودروها، به عنوان مقصدی مورد اعتماد برای مشتریان عزیز به ارائه انواع خدمات تعمیر ماشین می‌پردازد. این تعمیرگاه با ارائه خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک مانند تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای ایرانی و خارجی با استفاده از تجهیزات پیشرفته، به خودروهای شما عمر طولانی‌تر و کارکرد بهتری می‌بخشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با تعمیرکاران و مهندسین اوتاناکار از طریق سایت و شماره های تماس درج شده در ارتباط باشید.

جمع بندی

صافکاری بی رنگ نقاط بدنه خودرو را بدون نیاز به رنگ آمیزی بازسازی می‌کند و در مواردی که آسیب‌های بدنه خودرو محدود و نیاز به ضربات شدید ندارند، این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از ابزارهای اصلی این روش میله PDR است که از جنس فولاد با آلیاژهای متنوع تولید می‌شود و دارای استحکام بسیار بالاست. این میله‌ها به خوبی ناهمواری‌های زیرین بدنه خودرو را برطرف می‌کنند و از شکل‌دهی نادرست جلوگیری می‌کنند. میله‌های PDR در چندین مدل مختلف با کارایی مناسب در قسمت‌های مختلف بدنه خودرو وجود دارند و معمولاً به صورت پکیج کامل در بازار تجهیزات صافکاری عرضه می‌شوند.

سؤالات متداول

موارد استفاده از صافکاری با pdr چیست ؟

طیف گسترده‌ای از خسارات و تو رفتگی‌ها می‌توانند توسط ابزارهای PDR ترمیم شوند. با این حال، به طور کلی، ترمیم با PDR بیشتر برای حذف فرورفتگی‌های کوچک و ضربات با شدت کم مناسب است.

مهم‌ترین مزیت صافكاري pdr چيست ؟

صافكاري پي دي آر نسبت به روش سنتی هزینه صافکاری کمتری دارد و نیاز به زمان کمتری دارد. این می‌تواند به عنوان مزیت اصلی این متد مطرح شود.

عوامل تعیین کننده نیاز به صافکاری pdr چیست؟

ترمیم فرورفتگی بدون رنگ نمی‌تواند به شما در تعمیر آسیب‌های جدی بدنه خودرو کمک کند، اما یک راه حل عالی برای فرورفتگی‌های کوچک است که اتومبیل‌های ما به دلایل مختلفی مانند فرسودگی، تصادف و رویدادهای روزمره دچار می‌شوند. بنابراین، می‌توان گفت که PDR برای تعمیر آسیب‌های کم عمق و معمولاً کوچک‌تر از 10 سانتی‌متر موثر است.