بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک غرب تهران

فهرست مطالب

با توجه به نقش کلیدی که گیربکس (جعبه دنده) در اتومبیل دارد، در این مقاله سعی داریم ابتدا تعریفی از گیربکس و عملکرد آن در خودرو ارائه دهیم. سپس در مورد انواع گیربکس‌ها و معایب و مزایای آنها صحبت می‌کنیم. در ادامه به مشکلاتی که ممکن است برای گیربکس به وجود آیند اشاره می‌کنیم. در نهایت تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار، ارائه‌دهنده خدمات مربوط به گیربکس‌های اتوماتیک را که به مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران معروف است به شما معرفی می‌کنیم.

تعریف گیربکس

گیر بکس (جعبه‌دنده) 4 یا 5 دنده برای حرکت به جلو و یک دنده برای حرکت به عقب دارد. گیربکسهای معمول در نسل جدید خودروها گیربکس‌های 6 و 7 سرعته اتوماتیک و دستی هستند.

 نقش گیربکس در خودرو

 در واقع گیربکس با تنظیم گشتاور و سرعت مورد نیاز نقش تولید کننده نیروی محرکه برای به حرکت درآوردن وسیله نقلیه را ایفا می‌کند. در اینجا سیستم انتقال قدرت وظیفه منتقل‌کردن نیروی محرک را از موتور به چرخ‌ها به عهده دارد.

سیستم انتقال قدرت همان جعبه‌دنده است و نحوه عملکرد آنها به این صورت است که از سنسورهایی استفاده می‌کنند تا در زمان مناسب با کمک فشار داخلی روغن، دنده را تغییر دهند. این تغییر زمانی انجام می‌شود که گیربکس موقتاً از موتور جدا و توسط مبدل گشتاور کنترل می‌شود.

انواع گیربکس

همانطور که می‌دانید ما دو نوع گیربکس اتومات و دستی داریم و از آنجایی که دوست داریم در ترافیک از شر تعویض دنده‌ها در امان باشیم اولین گزینه ما برای انتخاب گیربکس اتومات است. البته این را هم باید گفت که این انتخاب به همین راحتی‌ها هم نیست چرا که هزینه نگهداری گیربکس دستی نسبت به اتومات بسیار پایین‌تر و خرابی آن هم کمتر است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران

 تعریف انواع گیربکس: گیربکس دستی

 در خودروهایی که گیربکس دستی دارند، راننده در هنگام شتاب‌گیری و کاهش سرعت خودرو مجبور است دنده‌ها را به صورت دستی تعویض کند اهرمی که دنده را تعویض می‌کند بر روی کنسول مرکزی قرار دارد و به گیربکس وصل است. گیربکس دستی برای اینکه دنده‌ها را عوض کند باید از پدال کلاچ هم استفاده کند. وقتی پدال کلاچ درگیر می‌شود، مکانیزم آن که بین موتور و گیربکس قرار دارد قطع می‌شود بنابراین وقتی راننده بر روی پدال فشار می‌دهد قدرت نمی‌تواند از موتور به گیربکس منتقل شود و در این صورت چرخ دنده‌ها نیرویی دریافت نمی‌کنند و نمی‌توانند حرکت کنند. دوباره برای اینکه راننده بتواند دنده را عوض کند کلاچ را فشار می‌دهد سپس آن را رها می‌کند تا نیروی موتور دوباره توسط گیربکس منتقل شود.

گیربکس اتوماتیک

 همانطور که در بالا گفتیم گیربکس‌ها برای اینکه بتوانند قدرت موتور را به سمت چرخ‌ها انتقال دهند به یک نوع سامانه کلاچ نیاز دارند، کلاچ تنها مختص گیربکس‌های دستی نیست، گیربکس‌های اتوماتیک هم کلاچ مخصوص به خود را دارند. اما در دنده اتوماتیک نیازی به دخالت راننده نیست. مجموعه جعبه‌دنده به صورت هوشمند عمل می‌کنند و در واقع خود جعبه دنده است که ضریب دنده مورد نیاز را با توجه به شرایط انتخاب می‌کند. در واقع گیربکس اتوماتیک از مجموعه‌ای از دنده‌های سیاره‌ای استفاده می‌کند تا چندین نسبت دنده را ایجاد کند، زیرا هیدرولیک گیربکس اتوماتیک آنها را تحت کنترل دارد.

انواع گیربکس‌های اتومات

 مبدل گشتاور اتوماتیک گیربکس CVT ، گیربکس نیمه اتوماتیک SAT.

تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران

برتری گیربکس اتوماتیک بر دستی

 وقتی در ترافیک سنگین گرفتار می‌شوید انرژی زیادی را باید صرف شروع و توقف خودرو کنید. اما در ماشین‌های اتوماتیک این کار به راحتی و با فشار دادن یک پدال انجام می‌شود همچنین گیربکس‌ها در این حالت به سرعت و خودکار تغییر می‌کنند. نحوه یادگیری رانندگی در خودروی اتوماتیک هم نسبت به دستی بسیار آسان‌تر است و به تمرین چندانی نیاز ندارد.

مرکز تبدیل گیربکس دستی به اتومات غرب تهران

به دلیل سهولت رانندگی با گیربکس دنده اتومات، برخی از رانندگان ترجیح می‌دهند گیربکس دستی را به اتومات تبدیل کنند.  این کار در مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران و زیر نظر متخصصین مجرب انجام می‌شود و مدت زمان لازم برای آن ۲ تا ۳ روز است. تعمیرکار حرفه‌ای ابتدا گیربکس دستی را از قسمت پیشرانه خودرو بیرون می‌آورد و جعبه دنده زد zf آلمان را به جای آن قرار می‌دهد. سپس دسته دنده‌های مخصوص را به جای دسته دنده معمولی جاگذاری می‌کند. در مرحله بعد سیم کشی را به حالت گیربکس اتوماتیک تغییر می‌دهد.

چند مورد از مشکلات گیربکس اتوماتیک

  • احساس لرزش در جعبه دنده: هنگام تعویض دنده نباید به هیچ وجه احساس لغزش لرزش یا ضربه کنید، در غیر این صورت اتومبیل دچار مشکل شده است.
  •  اتومبیل گیربکس را حرکت نمی‌دهد: اگر چنانچه خودرو را به حالت دنده عقب قرار دادید، تاخیری در عملکرد آن وجود داشته باشد، به این معنا هست که مشکلی وجود دارد.
  • (3)   اتومبیل هنگام خلاص بودن دنده صدای وزوز یا کوبش ایجاد می‌کند: گاهی ممکن است این صداها به خاطر مشکل در روغن گیربکس باشد. روغن نقش بسیار مهمی در رابطه با چرخ دنده‌ها و قطعات مکانیکی دارد، اما با گذشت زمان و استفاده همیشگی خاصیت آن از دست می‌رود و دیگر نمی‌تواند جلوی اصطکاک را بگیرد. بنابراین به سیستم گیربکس خودکار ماشین آسیب می‌رسد.
  • (4)   بویی شبیه به سوختگی: گاهی به دلیل گرم شدن بیش از حد روغن گیربکس بویی شبیه به سوختگی به مشام می‌رسد. حتی کم شدن روغن گیربکس که نتیجه نشتی آن است هم می‌تواند این حالت را ایجاد کند.
  • (5)   دنده از جای خود خارج می‌شود: گاهی دنده خودرو از جای خود خارج می‌شود یا در صورت لزوم کشندگی خود را از دست می‌دهد و شما هنگام رانندگی مجبور هستید گاز بیشتری به خودرو بدهید که این هم مشکل ساز است.
  • (6)   سطح پایین روغن گیربکس یا نشت آن: قبلاً هم به این مورد اشاره کردیم که روغن گیربکس نباید نشتی داشته باشد، چرا که این موضوع می‌تواند باعث خرابی کامل گیربکس و در نتیجه هزینه زیادی شود. تعویض روغن گیربکس هم باید به موقع انجام شود.
  • (7)   چراغ اخطار موتور خودرو روشن می‌شود: این مسئله هم می‌تواند نشان دهنده مشکلی در سیستم اتومبیل شما باشد. در این صورت باید مسئله را جدی بگیرید تا خودرو را به موقع به تعمیرگاه – مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران – برسانید و از صرف هزینه اضافی جلوگیری کنید.

پیشنهاد طلایی

برای صرفه‌جویی در هزینه و خریدی با خیال آسوده و تضمینی برای تعمير گيربكس اتوماتيک به مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران – یا مرکز تعمیر گیربکس اتومات غرب تهران –  مراجعه کنید.

گیربکس 206، گیربکس پژو 206

گیربکس‌هایی که در پژو ۲۰۶ به کار می‌روند با توجه به حجم موتور متفاوت هستند، که در این میان گیربکس ۲ لیتری ۴ ساعته اتوماتیک است بقیه گیربکس‌ها دستی هستند.

تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران

مزایای گیربکس ضریب متغیر یا CVT چیست ؟

گیربکس های CVT یا گیربکس های Continuously Variable Transmission که ضریب متغیر نیز خوانده می‌شوند، اگرچه در دهه اخیر بیشتر در خودروهای مونتاژی که از کشور چین وارد می شوند دیده شده و در بازار کشور بسیار رایج و معروف شدند، اما این گیربکس‌ها اصلا جدید نیستند. گیربکس‌های با نسبت متغیر از توربین یا مبدل گشتاور برای انتقال نیرو از موتور به گیربکس مانند گیربکس های AT، AMT و DCT استفاده می‌کنند، اما ساختار داخلی آنها شبیه گیربکس‌های اتوماتیک یا دستیMT))  نیست.

در این مدل از گیربکس‌ها دو جفت پولی یا قرقره کله قندی شکل و یک تسمه فلزی با طول ثابت به کار می‌رود. در این گیربکس‌ها دو جفت قرقره کله قندی از بخش نوک ( همان بخشی است که قطر کمتری دارد) مقابل یکدیگر و بر دو شفت متفاوت (شفت ورودی و شفت خروجی) قرار می‌گیرند و تسمه فلزی به کار رفته این دو گروه قرقره را به هم متصل می‌کند.

با حرکت و جابه‌جایی هر دو قرقره مشترک روی یک شفت نسبت به یکدیگر و متناسب و منظم با دو قرقره دیگر بر شفت دیگر، قطر هر گروه قرقره که تسمه فلزی دارای طول ثابت بر آن حرکت می‌کند در تضاد با دو قرقره دیگر تغییر می‌کند.

بدین ترتیب تسمه فلزی به کار رفته دچار کشش نمی‌شود و در همان میزان طول ثابت خود باقی می‌ماند. اما در عوض این تغییر معکوس در قطر هر گروه از قرقره‌ها، شبیه‌سازی ضرایب دنده را ممکن می‌کند که بر اساس وزن، سرعت و شتابی که خودرو دارد توسط کامپیوتر به کار رفته در گیربکس برگزیده می‌شود.

این نوع گیربکس‌ها تنها بر حسب دور موتور ثابت کار می‌کنند و برای کسب شتاب یا سرعت بیشتر، دقتی بر دور موتور ندارند تنها به این دلیل که با تغییر در قطر هر گروه از پولی‌ها، گشتاور، شتاب یا سرعت مورد نیاز حاصل می‌شود. دقیقا به همین دلیل است که دور موتور پیش‌برنده در خودروهای مجهز به گیربکس CVT معمولا در یک حد ثابت و مشخص حفظ می‌شود و صدای پیشرانه در این نوع گیربکس‌ها بدون نوسان زیاد، به طور بکنواخت و پیوسته شنیده می‌شود.

از آنجایی که این نوع گیربکس‌ها در انتقال گشتاور بالا توانایی ندارند، معمولا در خودروهای سبک اقتصادی شهری، موتورسیکلت‌ها، اسنوموبیل، خودروهای هیبرید که کاهش مصرف سوخت،  دوچرخه‌هایی که به موتور مجهز هستند و در برخی تجهیزات و ماشین‌آلات سبک صنعتی مانند اره موتوری به کار برده می‌شود.

برای خواندن مطالب مرتبط و گیربکس cvt می‌توانید مقاله تعمیر گیربکس ام وی ام را بخوانید.

تعمیرگاه اوتاناکار

اتاناکار مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران است. این تعمیرگاه گیربکس اتومات غرب تهران، به خاطر برخورداری از بهترین مهندسان و تعمیرکاران، تخصصی‌ترین مرکز تعمیرگیربکس محسوب می‌شود و می‌تواند به شما کمک کند خرابی و مشکلات مربوط به گیربکس را زیر نظر متخصصین حرفه‌ای پیدا کنید.

مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران، علاوه بر دادن خدماتی مثل تعمیر گیربکس دنده اتومات می‌‌تواند به شما در بازبینی دوره گیربکس اتوماتیک هم کمک کند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که سرویس دوره ماشین باید به موقع انجام شود تا از هزینه‌های سنگین اجتناب شود.

اگر به این موضوع علاقه مندید مقاله اجزای گیربکس اتوماتیک را از دست ندهید.

خرید گیربکس اتوماتیک

همچنین اتاناکار که تخصصی‌ترین مرکز تعمیرات گیربکس‌های اتومات می‌باشد، گیربکس‌های اتومات را در سطح وسیع به فروش می‌رساند.  در مکانیک گیربکس اتومات غرب تهران شما می‌توانید گیربکس‌های با کیفیت را در بازار را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید. فروش گیربکس‌ها در مرکز تعمیر گیربکس اتومات غرب تهران هم به صورت حضوری و هم مجازی انجام می‌شود.

بعلاوه، مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در غرب تهران – اوتاناکار – می‌تواند در زمینه‌های تشخیص خرابی، نحوه تعمیر و خرید گیربکس به شما مشاوره‌های حضوری دهد.

کلام آخر

بسیاری از مشکلاتی که برای گیربکس اتوماتیک خودرو به وجود می‌آیند در ابتدا جزئی و بی‌اهمیت به نظر می‌رسند و رفع آنها هزینه‌ی چندانی برای شما ندارد. اما وقتی به این مشکلات کوچک توجه نشود، به مرور زمان سایر قسمت‌های خودرو هم درگیر می‌شوند و علائم حادتری به وجود می‌آیند مثل: صداهای ناهنجار وز وز، تقه‌زدن، نشتی روغن گیربکس، لرزش جعبه دنده، بوی سوختگی، خارج شدن دنده و  . . .

در این‌صورت مجبور هستید هزینه‌های بسیار سنگینی را برای تعمیر بپردازید. به شما توصیه می‌کنیم که چنانچه هریک از علائم بالا را – چه جزئی، چه جدی – در ماشین خود دیدید، به بهترین مرکز گیربکس اتوماتیک غرب تهران – اوتاناکار – مراجعه کنید و از سرویس خدماتی ارزنده ما بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

در چه صورت باید به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه کنیم؟

بنا به توصیه کارشناسان بهتر است حتی با دیدن کوچک‌ترین علامت غیرعادی در کارکرد خودرو به تعمیرگاه مراجعه شود، اما علائمی مثل بوی سوختگی، روشن شدن چراغ هشدار ماشین، صدای تقه‌زدن، خارج‌شدن دنده و . .. را باید جدی گرفت.

کدام تعمیرگاه در غرب تهران به صورت تخصصی گیربکس اتوماتیک تعمیر می‌کند؟

شما می‌توانید خودروی خود را با خیال راحت به تعمیرگاه اوتاناکار – مرکز تعمیرات گیربکس اتوماتیک در غرب تهران – بسپارید. این مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران با سابقه‌ای طولانی در زمینه تعمیرات گیربکس اتومات می‌تواند خدمات خوب و منحصر‌به‌فردی به شما ارئه دهد.

بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک غرب تهران کجاست؟

اوتاناکار، مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران، با کادری مجرب و حرفه¬ای آماده ارائه هر گونه خدماتی در رابطه با گیربکس می¬باشد.