گیربکس اتوماتیک چیست و عملکرد آن در خودرو چیست؟

فهرست مطالب

از آنجایی که ما هر روز از ماشین استفاده می‌کنیم، عملکرد یک ماشین ساده به نظر می‌رسد، اما ماشین یک سیستم بسیار پیچیده است. یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌هایی که در ماشین های معمولی قرار دارد گیربکس اتوماتیک می‌باشد. این سیستم مبتکرانه عملکرد تعویض دنده را انجام می دهد که در غیر این صورت راننده باید این کار را انجام دهد. گیربکس اتوماتیک تعویض دنده را به صورت خودکار انجام می‌دهد، بنابراین بسیاری از رانندگان درک خوبی از این که گیربکس اتوماتیک چیست و قطعات و عملکرد آن ندارند. با ما تا انتهای این مقاله از سایت تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید.

اما درک نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک می‌تواند شما را به راننده بهتری تبدیل کند و دید بهتری از آن‌چه ماشین شما می‌تواند انجام دهد را به شما بدهد. اگر تا به حال خودرویی با گیربکس اتوماتیک رانده باشید، می‌دانید که گیربکس اتوماتیک چیست و دو تفاوت بزرگ بین گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی وجود دارد.

آیا در ماشین های گیربکس اتوماتیک پدال کلاچی دیده نمی‌شود؟

در خودروهای گیربکس اتوماتیک تعویض دنده وجود ندارد. هنگامی که گیربکس را در درایو قرار می‌دهید، همه چیز به صورت خودکار قرار می‌گیرد.

تفاوت گيربكس دستی و اتوماتیک چیست؟

گیربکس اتوماتیک چیست ؟ گیربکس اتوماتیک (به علاوه مبدل گشتاور آن) و گیربکس دستی (با کلاج) دقیقاً یک کار را انجام می‌دهند، اما آن‌ها این عمل را به روش‌های کاملاً متفاوتی انجام می‌دهند.

در مقاله گیربکس اتوماتیک چیست، ما با کلید کل سیستم شروع می کنیم: چرخ دنده های سیاره ای. سپس خواهیم دید که انتقال چگونه کنار هم قرار می‌گیرد، نحوه عملکرد کنترل‌ها را یاد می‌گیریم و برخی از پیچیدگی‌های موجود در کنترل یک انتقال را مورد بحث قرار می‌دهیم.

گیربکس اتومات چگونه کار می کند

وقتی خودرویی را با گیربکس اتوماتیک رانندگی می‌کنید، قرار دادن خودرو در Drive سیستم را فعال می‌کند. در رابطه با طرز کار گیربکس اتوماتیک باید گفت که با فشار دادن روی پدال گاز، میل لنگ موتور با سرعت بیشتری شروع به چرخش می‌کند و این به نوبه خود منجر به فشار بیشتر در مبدل گشتاور می‌شود. همانطور که خودرو به جلو حرکت می کند، هیدرولیک و الکترونیک گیربکس سرعت آن را نسبت به دور موتور تنظیم می‌کند و گیربکس در پاسخ به آن دنده را به طور خودکار تغییر می‌دهد.

نحوه کار گیربکس اتوماتیک  اینگونه است که، هیدرولیک درون گیربکس آن تغییرات سرعت را حس می‌کند؛ سپس آن هیدرولیک‌ها هیدرولیک‌های دیگر را برای تعویض دنده در مجموعه دنده سیاره‌ای فعال می‌کنند. اتوماتیک در هماهنگی با سایر سیستم‌های خودرو کار می‌کند.

بنابراین، دفعه بعد که ماشین خود را رانندگی می‌کنید، باید توجه داشته باشید که گیربکس اتوماتیک چیست و روش کار گیربکس اتوماتیک چگونه است. میلیون‌ها محاسبه روی دنده‌ای انجام می‌شود که گیربکس شما در آن لحظه انتخاب کرده است. ماشین شما در هر ثانیه کارهای زیادی انجام می‌دهد تا رانندگی را برای شما آسان‌تر کند. دانستن این موارد به شما کمک می کند تا بتوانید عیب یابی گیربکس اتوماتیک خود را به راحتی انجام دهید.

چرا خودروها به گیربکس نیاز دارند

چرا یک ماشین به موتور نیاز دارد؟ می‌دانید  که موتور ماشین نیروی محرکه را برای حرکت وسیله نقلیه فراهم می‌کند. و همچنین کاملاً مشهود است که رساندن نیروی محرکه از موتور به چرخ‌ها برای راندن خودرو بسیار مهم است. سیستمی که این کار را انجام می دهد انتقال نامیده می‌شود. اما این فناوری چیزی بیش‌تر از یک اتصال مکانیکی ساده بین موتور خودرو  و چرخ‌های آن است.

در خودروهای موتور احتراق داخلی با گیربکس دستی، راننده دنده‌ها را تعویض می‌کند. یک آرایش مکانیکی نسبتاً ساده، راننده را قادر می‌سازد تا از یک اهرم تعویض دنده برای انتخاب دنده از میان مجموعه‌ای از دنده‌های مناسب برای رانندگی با سرعت های مختلف استفاده کند. تعویض دستی بین دنده‌ها مستلزم قطع و وصل مکرر موتور از مکانیزم محرک در طول هر حرکتی دارد. کلاچ مکانیکی وسیله قطع و وصل مجدد است. از پدال کلاج خودرو که با پا کار می‌کند تعویض دنده را انجام می‌دهیم.

از گیربکس دستی تا اتوماتیک

طولی نکشید که پیشگامان خودروسازی ایده خودکارسازی فرآیند تعویض دنده را شروع کردند. انجام این کار رانندگی را ساده می‌کند و آزادی و راحتی حمل و نقل شخصی را برای افرادی که مهارت یا قدرت تعویض دستی دنده را با استفاده از فرآیند معمولی ندارند، باز می‌کند. اما تا دهه 1930 بود که مهندسان جنرال موتورز یک سیستم عملی برای تعویض دنده اتوماتیک ایجاد کردند. این سیستم همان چیزی بود که ما اکنون به آن گیربکس اتوماتیک می‌گوییم.

از گیربکس دستی تا اتوماتیک

اجزای اصلی گیربکس اتوماتیک چیست ؟

در ادامه مقاله گیربکس اتوماتیک چیست به بررسی اجزای آن می‌‌پردازیم. اما تحقق این امر مستلزم اجزای بسیاری است که باید بارها و بارها در شرایط مختلف هماهنگ عمل کنند. در اینجا عناصر کلیدی‌ای وجود دارد:

مبدل گشتاور در گیربکس اتوماتیک چیست؟

 امیدواریم تا اینجای مقاله گیربکس اتوماتیک چیست اهمیت موضوع عملکرد گیربکس را دریافته باشید. مبدل گشتاور یک پیشرفت اساسی بود که منجر به توسعه یک گیربکس اتوماتیک عملی شد.

مبدل گشتاور به طور کلی عملیاتی را انجام می‌دهد که کلاچ مکانیکی گیربکس دستی نیز انجام می‌دهد. اتصال موتور به خط محرکه و جدا شدن از آن را در صورت نیاز برای تسهیل تعویض دنده‌ها را امکان پذیر می‌کند.

استفاده از دینامیک سیال می‌تواند در صورت نیاز حرکت خودرو به جلو، گشتاور را از موتور منتقل کند، اما در صورت عدم تمایل به حرکت، این گشتاور را جذب می‌کند.

چرخ دنده های سیاره ای

اگر ماشین شما یک مبدل گشتاور و یک دنده به جلو داشت، سرعت رو به جلو شما به شدت توسط محدوده عملیاتی موتور و توانایی تولید گشتاور محدود می‌شود. به همین دلیل است که تعویض دنده ضروری است.

تفاوت گیربکس ماشین دنده دستی و گیربکس اتوماتیک چیست؟ یک گیربکس اتوماتیک از نوع گیربکس متفاوتی نسبت به خودروی دنده دستی استفاده می‌کند. از مجموعه‌ای از چرخ دنده‌های سیاره‌ای برای ایجاد چندین نسبت دنده استفاده می‌کند زیرا هیدرولیک گیربکس اتوماتیک آن‌ها را کنترل می‌کند.

کلاچ ترمز در گیربکس اتوماتیک چیست؟

کلاچ ها تغییر دنده ها را در مجموعه دنده سیاره ای ممکن می‌کنند. نوارهای ترمز برای ثابت نگه داشتن یک دنده خاص چفت می‌شوند و یا برای فعال کردن چرخ دنده وارد عمل می‌شوند.

کلاچ های گیربکس عملکرد مشابهی دارند و به تعیین نسبت دنده خاصی که مجموعه دنده سیاره ای در آن لحظه ایجاد می‌کند متفاوت عمل می‌کند. رفتن از یک نسبت دنده به دنده دیگر مستلزم وصل شدن و قطع شدن کلاچ ها و باندها است. این سیستم توسط هیدرولیک، الکترونیک یا ترکیبی از هر دو هدایت می‌شود.

انواع گیربکس اتوماتیک

در این مقاله گیربکس اتوماتیک چیست به بررسی انواع گیربکس خودرو می‌پردازیم.

انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس سیاره ای AT

گیربکس اتوماتیک سیاره ای رایج ترین انواع گیربکس های اتوماتیک در خودروها هستند. در این گیربکس ها نیرو از طریق مجموعه ای از چرخ دنده های سیاره ای خورشیدی منتقل می شود.

سیستم کلاچ اتوماتیک (TORQUE CONVERTER) هیدرولیک و دارای سیستم کنترل می باشد. گیربکس AL4 مورد استفاده در خودروهای 206و 207 همچنین گیربکس خودروهای سوزوکی ویتارا، اچ سی کراس و هایما S7 از این نوع محسوب می‌شوند.

مجموعه دنده سیاره ای

یک مجموعه دنده سیاره‌ای از 4 قسمت زیر تشکیل شده است:

  • دنده خورشیدی
  • حامل سیاره
  • دنده سیاره ای
  • چرخ دنده

گیربکس نیمه اتوماتیک چیست

AMT مخفف Automated Manual Transmission است. این نوع گیربکس‌ها در واقع راحتی استفاده از گیربکس های اتوماتیک را به خصوص در ترافیک شهری برای راننده به ارمغان می‌آورند در حالی که پیچیدگی و هزینه بالای گیربکس های اتوماتیک را ندارند.

در واقع این نوع سیستم انتقال قدرت همان گیربکس های دستی است که در آن‌ها عمل کلاچ و تعویض دنده توسط یک مجموعه الکترونیکی و مکانیکی انجام می‌شود.

AMT ها از اجزای اصلی شامل واحد انتخاب حالت دنده، واحد کنترل الکترونیکی (ECU)، دریچه گاز الکتریکی (مبدل دریچه گاز الکتریکی)، دنده برقی و محرک های کلاچ تشکیل شده اند.

کار این سیستم انتقا نیرو در گیربکس اتوماتیک چیست؟ راننده می‌تواند با قرار دادن اهرم تعویض دنده در حالت مخصوص تعویض دستی، شخصاً دنده را تعویض کند و همچنین می‌تواند با قرار دادن در حالت اتوماتیک این کار را به سیستم الکترونیکی و مکانیکی تعبیه شده بسپارد. .

انواع گیربکس اتوماتیک cvt

این نوع گیربکس اولین بار توسط نیسان مورد استفاده قرار گرفت و به تدریج مورد پذیرش سایر خودروسازان قرار گرفت. در این نوع گیربکس نیرو توسط 2 مخروط و یک تسمه فلزی یا پلیمری که مخروط‌ها را به هم متصل می‌کند منتقل می‌شود.

حرکت نسبی مخروط‌ها در امتداد محور آن‌ها باعث تغییر نسبت دنده می‌شود. مهم‌ترین مزیت این نوع گیربکس‌ اتوماتیک چیست؟ مزیت این گیربکس تداوم تعویض دنده است که در لحظه تعویض دنده خودرو تکان می‌خورد و دارای افت دور می‌باشد. خودرو های نیسان تیانا و سوزوکی کیزاشی به این نوع گیربکس مجهز می‌باشند.

گیربکس‌ dct چیست

گیربکس‌ دوکلاچه چیست؟جدیدترین نوع گیربکس مورد استفاده در خودروها که اولین بار توسط پورشه در خودروهای اسپرت استفاده شد و کم کم مورد استقبال خودروسازان قرار گرفت. ساختار این نوع گیربکس شباهت زیادی به گیربکس های دستی معمولی دارد با این تفاوت که این نوع گیربکس شامل 2 گیربکس مستقل (برای دنده های زوج و فرد) است که هر کدام به طور مستقل به مجموعه کلاچ متصل می شوند.

تعویض دنده و کلاچینگ توسط محرک های الکترومکانیکی و کنترل آن‌ها توسط واحد پردازشگر ویژه گیربکس انجام می‌شود.

مهم‌ترین مزیت این گیربکس اتوماتیک چیست؟ این گیربکس از  اتلاف انرژی کم و راندمان بالای انتقال قدرت برخوردار است. پیش بینی می‌شود در آینده استفاده از این نوع گیربکس در خودروها رشد بیشتری داشته باشد. گیربکس خودروی رنو کپچر از این نوع می‌باشد.

گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک

تیپ ترونیک یکی از چندین گیربکس است که توسط پورشه توسعه یافته و در مدل های مختلف این شرکت و همچنین خودروهای گروه فولکس واگن و زیرمجموعه‌های آن مانند آئودی از این نوع گیربکس موجود در بوگاتی استفاده می‌شود. و خودروهای لامبورگینی که عمدتاً در دو گروه پنج سرعته و شش سرعته با کار اتوماتیک و دستی تولید می‌شوند.

استانداردهای این نوع گیربکس اتوماتیک چیست؟ این نوع گیربکس نیز به طور استاندارد مجهز به کامپیوتر برای درک بهتر شرایط موتور است که به طور خودکار در محدوده قرمز دور موتور در حالت تعويض دنده دستی کاهش می یابد تا از آسیب به موتور و گیربکس جلوگیری شود.

گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک

نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک در حالت‌های مختلف

در ادامه مقاله گیربکس اتوماتیک چیست به بررسی اهرم دنده در حالت های مختلف می‌پردازیم.

اهرم  در موقعیت P

ECU فرمانی را به گیربکس می فرستد و در نتیجه دنده های گیربکس و شفت خروجی آن قفل می شوند و هیچ نیرویی به شفت خروجی منتقل نمی شود.

اهرم در موقعیت D

کلاچ گیربکس گشتاور دریافتی را به دنده ها منتقل می کند. ECU دنده ها را با توجه به سرعت خودرو و میزان و کیفیت مصرف گاز تعیین می کند.

اهرم در موقعیت N

کلاچ آزاد شده و از انتقال گشتاور به دنده ها جلوگیری می کند.

اهرم در موقعیت R

ECU دنده ها را طوری تنظیم می کند که جهت چرخش معکوس شود.

هنگامی که راننده اهرم را در موقعیت M + – قرار می دهد (Shifttronic یا Tiptronic)

ECU فرمان تعویض دنده را با علامت راننده صادر می‌کند. به همین دلیل در حالت تعویض دنده دستی کمی تاخیر در تعویض دنده وجود دارد.

چگونه از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری کنیم؟

 در انتهای مقاله گیربکس اتوماتیک چیست نیاز است که بدانید هر قسمت از خودرو برای انجام صحیح وظایف خود نیاز به استفاده صحیح و اصولی دارد.

در صورت رعایت نکردن شرایط استفاده به مرور زمان سیستم آسیب دیده و کارایی خود را از دست می‌دهد. گیربکس اتوماتیک خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای افزایش عمر آن نیازمند رعایت اصول و شرایط استفاده است. زیرا هر گونه بی توجهی به این اصول باعث آسیب رساندن به گیربکس و در نهایت هزینه زیادی می‌شود. می‌دانید که پیشگیری همیشه بهتر است

جمع بندی

در مقاله گیربکس اتوماتیک چیست همه‌ چیز درباره گیربکس اتوماتیک را برای شما شرح داده‌ایم. و نقش گیربکس اتوماتیک در خودرو را بررسی کردیم.

گیر بکس اتوماتیک نقش تعویض دنده‌ای ماشین را بدون استفاده از کلاچ و به صورت خودکار( دنده اتوماتيک) انجام می‌دهد. امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را بده باشید و خوشحال می‌شوم نظر خود را برای ما کامنت کنید.

چرا اوتاناکار

زمانی که از تعمیرگاه اوتاناکار خدماتی را دریافت کنید ، دیگر هیچ وقت خدمات مربوط به گیربکس را به تعمیرکار دیگری نمی‌سپارید! کافیست یکی از خدمات ما مانند تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک را امتحان کنید تا با سطحی دیگر از کیفیت تعمیر این قطعه پیچیده در خودروی خود آشنا شوید. اوتاناکار یک مجموعه منظم و بسیار حرفه‌ای در زمینه تعمير گيربكس اتوماتيک در ایران می‌باشد.

سوالات متداول درباره گیربکس اتوماتیک چیست؟
  1. گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس اتوماتیک با گیربکس دنده ای تفاوت دارد و در گیربکس اتوماتیک مجموعه فرایند هایی رخ می‌دهد که در نهایت تعویض دنده برای خودرو را به صورت خودکار ممکن می‌کند.

  • با دنده اتومات چگونه پارک کنیم؟

وقتی ماشین را پارک کردید باید دنده را روی حالت p قرار دهید.