کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند؟

فهرست مطالب

کروز کنترل (cruise control) یکی از فناوری‌ های پیشرفته در صنعت خودرو سازی است که به کمک آن، خودرو ها قادر به حفظ سرعت ثابت در مسیر های طولانی هستند. این فناوری با استفاده از یک سیستم خودکار، سرعت خودرو را در محدوده ‌ای که توسط راننده تعیین شده است، حفظ می‌ کند. به عبارت دیگر، کروز کنترل به رانندگان اجازه می‌ دهد تا بدون نگرانی از تغییرات سرعت، در مسیر های طولانی حرکت کنند. در این بخش به این پرسش پاسخ می دهیم که کروز کنترل چیست ، بنابراین با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید.

کروز کنترل ساینا اس

عکس کروز کنترل

نحوه کار کروز کنترل چیست

دکمه ‌های کروز کنترل معمولاً در سمت راست فرمان قرار می ‌گیرند، اما مکان کنترل‌ ها بسته به نوع خودرو ممکن است متفاوت باشد در حالیکه عملکرد کروز کنترل در تمام خودرو ها مشابه است. در ادامه، به توضیح دکمه‌ کروز های اصلی کروز کنترل می ‌پردازیم:

  • :ON/OFF  برای تنظیم کروز کنترل، دکمه ON/OFF را فشار داده و در صورت روشن شدن، چراغ کروز را روی صفحه کیلومتر مشاهده خواهید کرد که نشان‌دهنده فعال بودن سیستم است. همچنین، برای خاموش کردن کروز کنترل، می‌توانید دوباره این دکمه را فشار دهید.
  • o     +Res: با فشار دادن این دکمه، می‌توانید سرعت کروز را افزایش دهید. هر بار که دکمه را فشار می‌دهید، خودرو 1 کیلومتر در ساعت شتاب می‌گیرد. همچنین، می‌توانید با استفاده از این دکمه، سرعت تنظیم شده قبلی خود را نیز از سر بگیرید.
  • o     –Set: با فشار دادن این دکمه، سرعت تنظیم شده کروز کاهش می‌یابد. هر بار که دکمه را فشار می‌دهید، سرعت کروز 1 مایل در ساعت کاهش می‌یابد. پس از رسیدن به سرعت مورد نظر، دکمه “Set” را فشار داده و نماد “Cruise Set” روی صفحه کیلومتر ظاهر شود. در این صورت، می‌توانید پای خود را از روی پدال گاز بردارید و خواهید دید که ماشین، سرعت را برای شما حفظ می‌کند.
  • Cancel: وقتی زمان لغو حالت کروز کنترل فرا می‌رسد، مانند زمانی که از بزرگراه خارج می‌شوید یا زمانی که ترافیک سنگینی در پیش است، می‌توانید این دکمه را فشار داده و سیستم کروز کنترل را غیرفعال کنید. همچنین، با فشار دادن پدال ترمز نیز می‌توانید به سادگی سیستم را لغو کنید.
کروز کنترل پژو پارس

مزایای کروز کنترل چیست

استفاده از کروز کنترل می‌تواند خستگی و استرس پا را در یک رانندگی طولانی کاهش دهد و به عنوان یک مزیت بزرگتر، بازدهی سوخت را نیز افزایش می‌دهد.

استفاده از سرعت ثابت به جای شتاب‌دهی در هر بخش از جاده، باعث کاهش مصرف سوخت وسیله نقلیه شما می‌شود. زیاد کردن شتاب باعث افزایش مصرف انرژی موتور می‌شود و ممکن است باعث مصرف 60 درصد بیشتری نسبت به کسی که از کروز کنترل استفاده می‌کند، شود. در نتیجه، اگر به وسیله نقلیه‌ی خود اجازه دهید به طور خودکار سرعت ثابت را حفظ کند، می‌توانید به راحتی در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید.

می‌توان به دیگر مزایای کروز کنترل هوشمند امروزی نسبت به کروز کنترل معمولی اشاره کرد. با کروز کنترل هوشمند، می‌توانید سرعت سفر خود را تنظیم کنید و به طور همزمان با استفاده از سنسورهای نصب شده، فاصله ایمن بین خودروی جلویی و خودروی خود را با سرعت ثابتی حفظ کنید. این قابلیت به عنوان کروز کنترل هوشمند شناخته می‌شود و یکی از مزایای برتری است که به کروز کنترل های امروزی اضافه شده است.

کروز کنترل هوشمند ​​می تواند به عنوان یک گام بزرگ در خودروهای خودران در آینده در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر اتومبیل جلوتر از وسیله نقلیه شما سرعتش را کاهش دهد، این سیستم از ترمز استفاده می کند تا به طور خودکار سرعت وسیله نقلیه را کاهش دهد و فاصله انتخاب شده را حفظ کند. با این حال، باید توجه داشت که رانندگی با این سیستم کاملاً مستقل نیست و راننده باید دست خود را روی فرمان نگه داشته و به طور کامل از جاده آگاه باشد.

کروز کنترل ۲۰۶

معایب کروز کنترل چیست

با توجه به مطالب فوق، شاید فکر کنید که کروز کنترل هیچ نقطه ضعفی ندارد و برای سوال معایب کروز کنترل چیست؟ پاسخی وجود ندارد. با این حال، باید اذعان کرد که این سیستم نیز از نواحی ضعفی برخوردار است و در ادامه به چهار جنبه منفی آن خواهیم پرداخت:

  • ممکن است در مکان‌های شلوغ، به دلیل عدم توانایی در کاهش سرعت به سرعت بالایی حفظ شده، استفاده از این سیستم کمی خطرناک باشد.
  • در شرایط بد آب و هوایی، استفاده از کروز کنترل دشواری‌هایی را به دنبال دارد.
  • استفاده از این سیستم در خیابان‌های شهری و سرعت‌های زیر 40 کیلومتر بر ساعت امکان‌پذیر نیست، زیرا این سیستم تنها در سرعت‌های بالا فعال می‌شود.
  • رانندگان خسته و خواب آلود ممکن است از سیستم کروز کنترل استفاده کنند و این می‌تواند منجر به وقوع حوادث ناگواری شود.
کروز کنترل دنا

کروز کنترل هوشمند

کروز کنترل هوشمند یا ICC که به صورت مخفف شناخته می‌شود، علاوه بر کروز کنترل معمولی، با اندازه‌گیری فاصله از خودروی جلویی و کنترل شتاب و سرعت، امکانات و ایمنی بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند. به این صورت که با کاهش یا افزایش سرعت، فاصله مناسب تا دیگر خودروها را تنظیم می‌کند.

مدیریت فاصله، با توجه به سرعت خودروی جلویی، سرعت از پیش تعیین شده ماشین و تنظیمات سرعت ICC که توسط راننده مشخص می‌شود، انجام می‌شود. استفاده از ICC، بار کاری راننده را در سفرهای طولانی مانند رانندگی در بزرگراه یا در شرایط ازدحام ترافیک کاهش می‌دهد و سفر را برای راننده بسیار آسان‌تر می‌کند.

کروز کنترل در ماشین های مختلف

طرز کار کروز کنترل در اکثر خودروها یکسان می باشد. در واقع با زدن یک دکمه، ابتدا حالت کروز فعال شده و منتظر دستور بعدی شما می ماند تا سرعت مورد نظر را تنظیم کنید. در این بخش به بررسی سیستم کروز کنترل در خودرو های متفاوت می پردازیم:

کروز کنترل اچ سی کراس

کلید های کروز کنترل دانگ فنگ اچ سی کراس بر روی فرمان به صورت متقارن نصب می شوند.مجموعه هر دو کلید روی فرمان دارای بک لایت ( نور پس زمینه ) به رنگ زرد می باشند.برای راه اندازی کروز کنترل دانگ فنگ اچ سی کراس اتومات، نیاز به نصب یک یونیت مجزا برای سیستم کروز کنترل دارید . این یونیت کاملاً با سیستم الکترونیکی خودرو سازگار بوده و کوچکترین اشکال یا اختلالی به وجود نخواهد آورد.

مجموعه کروز کنترل این خودرو شامل قطعات زیر می باشد :

کروز کنترل هوشمند

کروز کنترل جک s5

این مجموعه شامل سوییچ های فابریک غربیلک فرمان بوده که در برگیرنده دو سوییچ کنترل ضبط و کروز کنترل به رنگ مشکی و همخوان با تریم فرمان می باشد. تمام سوکت ها و کانکتورهای استفاده شده در کروز کنترل فابریک جک s5 که به خودرو متصل میگردد کاملا استاندارد، فابریک و بدون دخالت در سیم کشی اصلی خودرو میباشد. در نصب کروز هیچ نیازی به باز نمودن آمپر و کیلومتر خودرو و گرفتن سیگنال های دور موتور و سرعت از آن ندارید زیرا تمامی اطلاعات مورد نیاز سیستم کروز از طریق کانکتور OB2 خودرو و CAN BUS دریافت می گردد .

کروز کنترل شاهین

خودرو شاهین در نسخه دستی یا همان شاهین G اگرچه قرار بود با کروز کنترل به بازار عرضه شود اما با تغییرات فروان در نهایت شاهد جای خالی دکمه‌های کروز روی فرمان بودیم! شاهین در نسخه پایه خود یا همان نسخه G به یک گیربکس 5 سرعته دستی مجهز می باشد اما به لطف موتور پرقدرت و توربو شارژ و دریچه گاز برقی به راحتی می‌تواند به کروز کنترل مجهز شود. کروز کنترل شاهین محصولی از شرکت نوتاش است که با همکاری تیم شاهین لوکس در زمان تست و بررسی و دیباگ به بازار عرضه شد. کروز کنترل شاهین به صورت فابریک روی خودرو شاهین نسخه دستی نصب شده و به دلیل استفاده از سوکت‌های فابریک هیچ اختلال یا مشکلی در گارانتی خودرو پیش نخواهد آورد. این محصول به صورت فابریک در جایگاه دکمه های مربوط به کروز روی سمت راست فرمان خودرو شاهین نصب خواهد شد.

کروز کنترل دنا

در خودروهای دنا و دنآ پلآس برای فعال سازی سیستم کروز کنترل کافیست کلید on/off را که در کنترل های سمت راست فرمان قرار دارد را فشار دهید. با زدن این دکمه پشت صفحه کیلومتر نماد کروز روشن خواهد شد و حالا می توانید با زدن دکمه SET+ روی هر سرعتی که هستید آن را ثابت نگه داشته و یا با زدن دکمه + سرعت را افزایش و با زدن دکمهRES- سرعت را کاهش دهید. در صورتی که راننده پدال ترمز یا کلاچ را فشار دهد، سیستم کنترل سرعت هوشمند قطع شده و بلافاصله کنترل سرعت خودرو به راننده باز خواهد گشت.

نحوه‌ی عملکرد کروز کنترل تطبیق‌پذیر

در هنگام رانندگی با خودروهایی که از سیستم کروز کنترل استفاده می‌کنند، راننده بیشینه‌ی سرعتی که نیاز دارد را با بهره‌گیری از عملگر‌هایی که در اختیار دارد تنظیم می‌کند. با کمک سنسوری که در جلو خودرو کار گذاشته شده است شدت ترافیک مسیر پیش رو و یا خودرو جلویی را تشخیص می‌دهد و با آن تنظیم می‌شود. پس از آن با تشخیص این حسگر میزان سرعت خودرو تعیین می‌شود و معمولا سرعت خودرو را به نحوی تنظیم می‌کند که همیشه به اندازه‌ی ۲ تا ۳ ثانیه با خودرو جلو، فاصله داشته باشد.

سیستم هوشمندی که بر روی خودرو نصب می‌شود، فاصله تا خودروی جلویی و سرعت را می‌سنجد. اگر تا محدودهای که تحت پوشش دارد، خودرویی را تشخیص دهد، به طور خودکار یکی از این خودروها را انتخاب می‌کند. و اگر خودرویی نیز به صورت ناگهانی وارد مسیر شود و فاصله خودرو را تا خودروی بعدی تغییر دهد، این سیستم با توجه به سرعت آنها به طور خودکار سرعت خودرو را کاهش می‌دهد.

کروز کنترل تطبیق پذیر با ضریب ایمنی بیشتری کار می‌کند. خودرویی که به این سیستم مجهز باشد، در صورتی که به خودروی پیش رو بیش از حد نزدیک شود، در ابتدا هشدار خطر اعلام می‌کند و در صورتی که ترتیب اثر داده نشود به صورت خودکار ترمز می‌کند. برخی از خودروسازان از لیزر برای این تشخیص استفاده می‌کنند و برخی دیگر از تولیدکننده‌های خودرو از سیستم‌های نوری دوربین‌دار استفاده می‌کنند.

عملکرد کروز کنترل تطبیق‌پذیر با توجه به فناوری و نحوه‌ی طراحی آن در شب یا روز تغییری نخواهد کرد. در حالی که شرایط جاده، بارش باران سنگین، مه یا بارش برف بر روی عملکرد کروز کنترل تطبیق‌پذیر تاثیر می‌گذارد.

نحوه‌ی عملکرد کروز کنترل تطبیق‌پذیر

اگر علاقمند بودید مقاله ebd چیست هم بخوانید.

اجزای کروز کنترل تطبیق پذیر چیست ؟

اگر بخواهید بدانید اجزای این نوع کروز کنترل چیست ؟ باید گفت این نوع پیشرفته کروز کنترل به اجزایی به مانند سنسورها، ‌پردازشگرها، دخالت گاز و ترمز نیاز دارد و در هنگام ترمز اضطراری از آنها استفاده می‌کند. در مواقعی که فاصله خودرو با خودروی جلویی به صورت ناگهانی کاهش یابد و از راننده هیچ عکس‌العملی سر نزد (مثل مواردی که به صورت غیر ارادی خوابیده باشد)، سیستم به صورت خودکار با ترمز اضطراری خودرو را متوقف می‌کند.

در چنین سیستمی در هنگام ترمز اضطراری، وجود دوربین لازم و ضروری است. این سیستم با کمک دوربین می‌تواند عبور عابر پیاده را هم تشخیص دهد.

کروز کنترل شاهین

درباره تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار با سال‌ ها تجربه در زمینه تعمیر و نگهداری گیربکس اتوماتیک خودرو ها، به شما خدمات حرفه ‌ای و قابل اعتماد ارائه می‌دهد. این تیم از تکنسین‌ های ماهر و مجرب تشکیل شده است که با استفاده از تجهیزات پیشرفته و دانش فنی بالا، بهترین راهکار هایی را برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو تان به خصوص تعمیر گیربکس ام وی ام ارائه می ‌دهند. آیا به دنبال یک تعمیرگاه حرفه ‌ای برای گیربکس اتوماتیک خودرو تان هستید؟ با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید و درباره خدمات بی‌نظیر تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار و فاکتور های اساسی در انتخاب تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک بیشتر بدانید.

کلام آخر

بنابراین کروز کنترل در دهه‌های اخیر به دلیل افزایش ترافیک و کاهش توان مغزی رانندگان، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از این فناوری، به کاهش خستگی راننده، کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی در جاده‌های پرتردد کمک می‌کند. همچنین، استفاده از کروز کنترل در خودروهای الکتریکی، می‌تواند به بهبود کارایی باتری و افزایش مسافت قابل طی شده توسط خودرو کمک کند.

بنابراین با توجه به افزایش استفاده از این قابلیت، در این بخش سعی کردیم به شما بگوییم که دقیقا کروز کنترل چیست، کاربرد کروز کنترل چیست، چه مزایا و معایبی دارد و و در ماشین های مختلف به چه صورت می باشد. از توجه شما سپاسگزاریم.

پرسش های متداول

کروز کنترل چیست ؟

کروز کنترل، یکی از ویژگی‌هایی است که هنگام رانندگی با سرعت ثابت، به کارتان می‌آید. این سیستم الکتریکی به شما اجازه می‌دهد تا سرعت خودرو را در یک مقدار خاص تنظیم کرده و پای خود را از پدال گاز بردارید. به طور ساده، با استفاده از کروز کنترل، می‌توانید بدون استفاده از پدال گاز، سرعت تنظیم شده را حفظ کنید و خودروی خود را با آن سرعت حرکت دهید.

مهمترین ایراد کروز کنترل چیست؟

یکی از مهمترین ایرادات کروز کنترل، عدم تشخیص واکنش‌های غیرمنتظره و ناگهانی خودروهای اطراف است و در صورتی که خودروی جلویی ناگهانی ترمز بزند یا یک خودرو از جانب دیگر جاده وارد مسیر شود، کروز کنترل ممکن است قادر به تشخیص واکنش مناسب نباشد و باعث بروز تصادف شود. بنابراین، همواره باید در حالت آماده‌باش و با کنترل دستی خودرو، از کروز کنترل استفاده کرد.

کروز کنترل در کدام ماشین ایرانی وجو دارد؟

سیستم کروز کنترل در برخی از محصولات داخلی اعم از دنا، دنا پلاس، رانا، رانا پلاس، تارا، پژو 207 و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.