طرح تعویض خودرو فرسوده 1402 چگونه است؟

فهرست مطالب

طرح تعویض خودرو فرسوده یکی از راه‌هایی است که دولت برای تلاش در خارج کردن خودرو‌های فرسوده از سطح جاده‌های شهری و بین شهری در دستور کار خود قرار داده است.خودرو‌های فرسوده در محیط شهری علاوه بر ایجاد الودگی هوا و مشکلات گوارشی برای ساکنین شهر‌ها  به دلیل عمر طولانی و مشکلات فنی در معرض حوادث رانندگی قرار می‌گیرند و خطرات حوادث رانندگی را چندین برابر می‌کنند. در جوامعی که تعداد خودروها در آن‌ها رو به افزایش است، مدیریت خودروهای فرسوده از جوانب مختلف مهمی به شمار می‌رود. طرح تعویض خودروهای فرسوده یک راهکار مؤثر برای کاهش آلودگی هوا، بهبود کیفیت هوای شهرها و ارتقای ایمنی جاده‌ای است.

 اما شرایط طرح تعویض خودرو فرسوده 1402 چیست؟ کدام خودرو ها فرسوده در سال ۱۴۰۲ فرسوده محسوب می‌شوند؟ زمان شرکت در طرح تعویض خودرو فرسوده با صفر چه زمانی است؟ آیا به طرح تعویض خودرو فرسوده وام تعلق اختصاص می‌یابد؟

با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید تا به جواب سوالهای بالا دست یابید.

خودرو‌های فرسوده

عوامل زیادی مانند سن خودرو در فرسودگی خودرو تاثیر دارند. به طور کلی خودرویی که نتواند از ازمون پارامتر های ایمنی، آلایندگی و کیفیت سربلند خارج شود به عنوان خودروی فرسوده تلقی می‌شود. در ابتدای روند اجرای طرح تعویض خودرو فرسوده با صفر در سال ۱۴۰۱ تنها معیار در نظر گرفته شده برای تعیین فرسودگی ماشین عمر دستگاه بود ولی در حال حاضر معیار دیگری برای در نظر گرفتن یک خودرو به عنوان خودرو فرسوده موجود است . طبق معیار جدید اگر خودرویی برای دو دوره ی متوالی در اخد معاینه‌ی فنی ناموفق باشد به عنوان خودرویی فرسوده تلقی می‌‍شود.

طرح تعویض خودرو فرسوده با صفر

طرح تعویض خودرو فرسوده 1402

در طول چند ماه گذشته یکی از داغ ترین بحث های وزارت صمت و مجلس شورای اسلامی بحث واردات خودرو بود. وزیر صمت با چند روز تاخیر در روز 23 مرداد ماه سال ۱۴۰۲آیین نامه مربوط به طرح تعویض خودروهای فرسوده با خودروهای وارداتی را به دست مسئولین مجلس رساند.ا

چندین روز بعد از دریافت آیین نامه جدید طرح تعویض خودرو فرسوده  یکی از نمایندگان مجلس با نام رشیدی کوچی، برخی از مقررات ذکر شده در آیین نامه را به صورت غیر‌رسمی اعلام کرد. بر اساس قوانین منتشر شده، دو بند مهم در خصوص خودروهاي اسقاطي در این آیین نامه موجود است.  در اولین بند ذکر شده است که هر فرد هر 10 سال یک بار می‌تواند به ازای اسقاط یک خودرو،یک ماشین خارجی وارد کند.

و در بند دوم که مخاطب این بند تولیدکنندگان داخلی است ذکر شده است که در صورت تصویب شدن این آیین نامه خودرو سازان داخلی فقط با داشتن گواهی اسقاط خودرو می‌توانند برای تولید محصول جدید اقدام کنند.

اگر قصد خرید خودرو خارجی دارید مطلب زیر را بخوانید: نحوه ثبت نام خودرو وارداتی

طرح تعویض خودرو فرسوده سایپا

تعداد گواهی اسقاط مورد نیاز برای شرکت‌ها

تعداد گواهی اسقاط مورد نیاز برای تولید کنندگان با توجه به نوع خودروی تولیدی متفاوت است به عنوان مثال برای تولید یک کامیون سنگین خودروساز باید 14 عدد گواهی اسقاط ماشین فرسوده داشته باشد در حالی که این عدد برای تاکسی 2 عدد است و مینی بوس هم 5 گواهی نیاز دارد.

همچنین در مراکز اسقاط گواهی به هر تعدادی موجود یا قابل تامین است. ای مراکز گواهی اسقاط را به قیمت 35 میلیون تومان عرضه می‎‌کنند  و تولید کنندگان می‌توانند برای تامین نیاز خود به گواهی اسقاط به این مراکز مراجعه کنند و نیازی به خرید خودرو‌های فرسوده و اسقاطی با قیمت های گزاف از بازار آزاد ندارند.

شرط اسقاط در آیین‌نامه  جدید ذکر شده است و ستاد نوسازی هم پیشنهاد داده است که برای خودرو‌های دست دوم اعمال شود. در حالی که مهلت داده شده توسط دولت به وزارت صمت به اتمام رسیده است اما آیین نامه واردات خودرو‌های دست دوم هنوز تدوین و ابلاغ نشده است.

قیمت‌های نجومی خودروهای فرسوده واقعی  است؟

بعد از انتشار خبر آیین نامه جدید و بند های ذکر شده از آن بازار خودرو به مرز انفجار رسید. مالکین خودرو‌های فرسوده با شنیدین این خبرخودروهای خود رو با ارزش می‌دانستند و راضی به معامله با قیمت قبلی نبودند. این موضوع به حدی بالا گرفت که قیمت های نجومی برای برخی از مدل ها به سر زبان ها افتاد به عنوان مثال قیمت مدل‌های ساخت قبل از سال 85 پراید به 350 میلیون تومان هم رسید. اما بر اساس صحبت های دبیر انجمن مرکز اسقاط، طرح جدید موجب افزایش قیمت خودرو‌های فرسوده نمی‌شود. در همین راستا آگهی‌های خودرو های فرسوده‌ایی که در فضای مجازی دارای قیمت‌های به مراتب بیشتر از ارزش اصلی خودرو بودند به دستور مقامات قضایی حذف شدند.

طرح تعویض خودرو فرسوده 1402

زمان ثبت نام در طرح خودرو فرسوده با صفر

برای شرکت در این طرح مانند باقی طرح‌های مرتبط با ثبت نا م خودرو بازه‌های زمانی مشخصی وجود دارند که این بازه ها از قبل نعیین ننشده‌اند. پس برای باخبر شدن از زمان ثبت نام لازم است که سایت‌های شرکت‌های خودروسازی مانند ايران خودرو و سایپا، سامانه یکپارچه و اخبار رسمی  را پیگیری کنید.

وام خودروهای فرسوده

در حال حاضر در سال ۱۴۰۲طرح تعویض خودرو فرسوده شامل وام نمی‌شود  و افرادی که دارای خودروی فرسوده‌ای می‌باشند و قصد خرید خودروی جدیدی را دارند می‌توانند از خدمات دیگری که در حال حاضر ارائه داده می‌شود استفاده کنند.

افراد می‌تواننند با مراجعه به سایت خودرو فرسوده، اقدام به ثبت نام در سایت و ثبت اطلاعات خودروی خود، می‌توانند خودروی خود را به عنوان یک خودروی فرسوده معرفی کرده و اگر دارای شرایط مورد نیاز باشد کمک هزینه ای را دریافت می‌کند.

در واقع می توان گفت که شروط خاصی برای ثبت نام خودرو فرسوده وجود ندارد و مهم ترین شرط رسیدن سن خودرو به سن فرسودگی می‌باشد. اشخاصی که دارای خودرویی با شرایط اسقاط هستند می‌توانند برای ثبت نام در طرح خودروهای فرسوده اقدام کنند.

سن فرسودگی خودرو های مختلف با هم تفاوت دارد به عنوان مثال مینی بوس و اتوبوس ها شهری  دارای سن فرسودگی 15 سال هستند ولی سن فرسودگی خودرو های سواری معمولی 20 سال است.

مقاله مرتبط: سایپا اطلس

مراحل ثبت نام در طرح‌های خودرو های فرسوده

دو نوع طرح برای تعویض خودرو‌های فرسوده موجود است:

طرح نقدی

در مرحله ی اول با مراجعه حضوری به مراکز اسقاط یا مراجعه غیر‌حضوری و آنلاین به وب سایت خودرو‌های فرسوده ثبت نام می‌کنید .

سپس مراکز اسقاط و تحویل خودرو با متقاضیان تماس حاصل می‌کنند.

و در مرحله ی آخر وجهی برابر با ارزش خودروی فرسوده به حساب صاحب خودرو واریز می‌شود.

طرح جایگزین

طرحی دیگر نیز برای خودرو های اسقاط وجود دارد این طرح که تحت عنوان طرح جایگزین یا همان طرح تعویض خودرو فرسوده نامیده شده است به صورتی است که در آن، خودروی فرسوده با خودروی جدید تعویض می‌شود.

بعضی از شرکت‌ها مانند سایپا ، ايران خودرو و بةمن موتور در این طرح با دولت مشارکت دارند.

طرح تعویض خودرو فرسوده با خودرو وارداتی

طرح تعویض خودرو فرسوده ایران خودرو

مراحل ثبت نام در طرح تعویض خودرو فرسوده ايران خودرو عبارت است از:

در مرحله ی اول به سایت خودرو فرسوده یا یکی از نمایندگان ايران خودرو مراجعه کنید.

خودروی خود را به عنوان خودروی فرسوده تحویل می‌دهید.

برای دریافت وام توسط شرکت ايران خودرو به بانک معرفی می‌شوید و وام را دریافت می‌کنید.

برای دریافت اطلاعات دقیق تر می‌توانید از شرکت ايران خودرو کمک بگیرید.

طرح تعویض خودرو فرسوده سایپا۱۴۰۲

مراحل ثبت نام طرح تعویض خودرو فرسوده سایپا نسبت به شرکت ايران خودرو متفاوت است و سایپا برای این کار مراحل خاصی را در نظر گرفته است.

ابتدا در سامانه یکپارچه خودرو ثبت نام می‌کنیم و اطلاعات خواسته شده توسط سیستم مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی و مشخصات ماشین را در سامانه یکپارچه ثبت می‌کنیم. ثبت طرح تعویض خودرو فرسوده را انتخاب میی‌کنیم و با انجام مراحل اهراز هویت ثبت نام خود را به اتمام می‌‌رسانیم.

در صورتی که اشخاصی که در طرح شرکت کرده‌اند فاقد شرایط مورد نیاز باشند شرکت سایپا هیچ گونه مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرد.

اشخاصی که در طرح ثبت نام کرده‌اند درصورتی که در قرعه كشي برنده شوند تا حداکثر دو ماه برای تحویل خودرو فرسوده به مراکز اسقاط مهلت دارند.

تخفیف بیمه خودروی فرسوده

صاحب خودروی اسقاطی در صورتی که خودرو دارای جند سال تخفیف بیمه باشد می‌تواند با همراه داشتن برگه اسقاط و ته برگ بیمه نامه برای انتقال تخفیفات اقدام کند. و همینطور در صورتی که تمام سالهای تخفیف بیمه به پلاک و اسم شما رد شده باشد به رحتی می‌توانید نسبت به انتقال آن اقدام نمایید و در هنگام خرید ماشین جدید از آن استفاده کنید.

نتیجه گیری

طرح تعویض خودرو‌ فرسوده 1402 در واقع طرحی است که اشخاصی ک دارای خودرو‌هایی باشند که به سن فرسودگی رسیده اند می‌توانند با تحویل خودرو‌های خود به عنوان خودروی فرسوده به مراکز اسقاط از تسهیلات و وام خودرو استفاده کرده، اقدام به استفاده از طرح تعویض خودرو فرسوده با صفر از شرکت های تولید کننده بکنند. و یا درصورت تمایل وجهی معادل با ارزش خودرو اسقاطي خود دریافت کنند.

تعمیرگاه گیر بکس اتوماتیک اوتاناکار

تعمیرگاه گیر بکس اتوماتیک اوتاناکار با سال‌ها تجربه در زمینه تعمير گيربكس اتوماتيك خودروها، به شما خدمات حرفه‌ای و قابل اعتماد ارائه می‌دهد. تیم ما از تکنیسن‌های ماهر و مجرب تشکیل شده است که با استفاده از تجهیزات پیشرفته و دانش فنی بالا، بهترین راهکار‌های تعمیر و رفع عیب را برای انواع گیربکس اتوماتیک خودروتان به خصوص تعمیر گیربکس خودروهای چینی ارائه می‌دهد.

اوتاناکار به عنوان تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک غرب تهران و کرج خدمات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه هم ارائه می‌دهد.

آدرس ما واقع در تهران، بزرگراه شیخ‌ فضل اله، نرسیده به جناح لاین کندرو پلاک 30 می‌باشد.

سوالات متداول

طرح تعویض خودرو فرسوده؟

 این طرح برای خارج کردن ماشین های فرسوده از سطح شهر ها ایجاد شده‌است و شامل دو طرح نقدی و جایگزین است.

طرح تعویض خودرو فرسوده چه شرایطی دارد؟

 این طرح شرایط خاصی ندارد و فقط فرسوده محسوب شدن خودرو برای شرکت در این طرح کافیست.

کدام خودرو ها فرسوده محسوب می شوند؟

سن فرسودگی برای خودرو های مختلف متفاوت است، اما در کل خودرویی که در دو دوره‌ی پیاپی در کسب معاینه فنی شکست بخورد به عنوان خودرو فرسوده محسوب می‌شود.

آیا قیمت های نجومی خودروهای فرسوده واقعی هستند؟

 خیر این قیمت‌‌ها توسط مسئولان مرتبط تکذیب شد و آگهی‌هایی با قیمت‌های نجومی طبق دستور مقامات قضایی حذف شدند.