همه چیز درباره نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور

فهرست مطالب

حتما می‌دانید که یکی دیگر از مواد مصرفی خودروها به جز روغن موتور و لنت و صفحه کلاچ و تسمه ها و … روغن گیربکس یا همون روغن واسکازین هست. البته این نوع روغن بسیار دیرتر از روغن موتور باید تعویض شود اما تعویض آن جزییاتی دارد که در مقاله نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور قصد داریم همه نکات رو بررسی کنیم. اگر قصد تعمیر خودروهای مختلف دنده اتومات نظیر تویوتا و سایر را داشتید می توانید به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار مراجعه نمایید.

با چه روشهایی می توان روغن گیربکس را تعویض کرد؟

بستگی به دستی یا اتوماتیک بودن خودرو روشهای مختلفی برای تعویض روغن گیربکس آنها وجود دارد و ما در این مقاله می‌خواهیم نحوه و زمان تعویض روغن‌های گیربکس را برای شما به صورت کامل شرح دهیم و انواع روشهای آن را ذکر کنیم.

تعویض روغن گیربکس یا جعبه دنده برای بالا رفتن میزان بازدهی خودرو بسیار مهم می باشد و از آن با نام روغن جعبه دنده یا روغن واسکازین هم استفاده می‌‎شود و به راحتی از اسم آن می‎‌توان فهمید که محل استفاده این روغن در جعبه دنده یا گیربکس خودروها می باشد. یک تفاوت‎ و فرق مهم روغن گیربکس با روغن های موتور، میزان چگالی آنها می باشد. برای آگاهی کامل از مبحث چگالی با ادامه مقاله نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور یا تعویض روغن TOYOTA RAV4 با اوتاناکار همراه باشید.

برای تعمیر گیربکس تویوتا به این صفحه مراجعه کنید.

چگالی یا جرم حجمی روغن‌ها

روغن گیربکس در همه خودروها از جمله تویوتا از چگالی بالاتری نسبت به روغن موتور دارا می باشد و به اصطلاح شیمی گرانروی بالاتری دارد. نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور یا هر خودروی دیگری در فاصله های زمانی منظم باعث می‌شود تا استهلاک اتومبیل به طور زیاد و چشمگیری کاهش پیدا کند.

 این مایع روغنی خاصیت لغزندگی دارد و باعث می‌شود تا قسمت‎های متحرک جعبه گیربکس، راحت‎تر و روان‎تر کار کنند. در ماشین‌هایی مثل تویوتا راوفور که مجهز به جعبه گیربکس خودکار یا اتوماتیک می باشند، روغن گیربکس یا واسکازین از بالارفتن دما در قطعات جعبه دنده جلوگیری می کند و در واقع  نقش خنک کننده را هم برعهده دارد. با ادامه این مقاله از اوتاناکار تعمیرگاه نخصصی گیربکس های اتوماتیک با ما همراه باشید.

تعویض روغن گیربکس با باز کردن پیچ کارتل

یک روش‎ رایج در تعویض روغن گیربکس یا جعبه دنده، باز کردن پیچ کارتل می‌باشد. این پیچ دقیقا در زیر مخزن روغن واسکازین قرار دارد و از آن به عنوان شیر تخلیه جعبه دنده هم نام برده می‎شود. برای انجام این کار لازم هست خودرو به چاله ی سرویس تعمیرگاه برده شود تا تکنسین سینی بزرگ تعویض روغنش را در زیر خودرو قرار دهد و پس از آن پیچ کارتل جعبه گیربکس را باز ‎کند تا روغن گیربکس خارج شود.

خیلی از مکانیک‌ها این روش را برای تعویض کردن روغن گیربکس مناسب نمی‎دانند زیرا بر این باورند که روغن واسکازین کاملا از مخزنش خارج نخواهد شد و از همه حجم روغن جعبه گیربکس، تقریبا نصف آن فقط در کارتل وجود دارد. پس با این روش روغن تازه با باقیمانده روغن قبلی ترکیب می‌شود و از طبیعت شیمیایی آن کم می‎شود.

این موضوع نهایتا بازدهی خودرو را کاهش خواهد داد. همچنین در خیلی از اتومبیل‎های مدرن دنده اتومات و در نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور ، با باز کردن پیچ کارتل امکان تخلیه روغن قبلی وجود نخواهد داشت و شاید بهتر باشد از روش‎های دیگری برای این کار استفاده کرد.

پیچ کارتل

تعویض روغن جعبه دنده اتوماتیک با دستگاه ساکشن

برای این کار و به عنوان مثال در نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور روش‎های مختلفی وجود دارد که می‎توان به دستگاه‎هایی که برای همین کار طراحی شده‎اند، اشاره نمود. با استفاده از این دستگاه‌های ساکشن می‎توان به راحتی روغن قبلی جعبه دنده را تخلیه کرده و روغن جدید گیربکس را به جعبه دنده تزریق نمود. از این دستگاه‎ها علاوه بر ساکشن، با عناوین دستگاه‌های شستشوی گیربکس، دستگاه تزریق روغن گیربکس و دستگاهATF  هم نام برده می‎شود.

ساکشن قطعات مختلفی دارد که از آن‌ها می‎توان به صفحه نمایش، شلنگ، فیلتر و مخازن دستگاه اشاره کرد و برای آن دو مخزن طراحی شده است. یک مخزن به روغن جدید اختصاص دارد و دیگری برای جمع‎آوری روغن کارکرده می‌باشد. همچنین دستگاه ساکشن دارای دو شلنگ رابط نیز می‌باشد. تا انتها با مقاله نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور با ما همراه باشید

مزایای تعویض روغن با دستگاه ساکشن

با استفاده از این دستگاه ساکشن، روغن گیربکس یا جعبه دنده کاملا تخلیه می‌شود. همچنین دستگاه ساکشن رسوبات روغن قبلی را هم به خودش جذب خواهد کرد. دستگاه‎های ساکشن به دو شکل کاملا اتوماتیک و دستی طراحی شده‎اند و با استفاده از آنها امکان شستشوی جعبه دنده نیز وجود خواهد داشت و در زمان کار کردن مراحل تخلیه و تزریق روغن‌ها به خوبی قابل مشاهده می‌باشد.

مقاله مرتبط: نشت روغن گیربکس

آیا می توان از روغن گیربکس دستی بجای اتوماتیک استفاده کرد؟

در جعبه گیربکس‌های اتوماتیک و دستی از روغن دنده‌های متفاوتی استفاده می‌شود. ما در ادامه مقاله نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور به نوع عملکرد این روغن‌ها خواهیم پرداخت. روغن گیربکس‎های خودروهای اتوماتیک و دستی از نظر غلظت و چگالی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. شاید از خودتان بپرسید که آیا می‎توان از این دو نوع روغن بجای هم استفاده کرد؟

پاسخ درست این است که گاهی اوقات می‎توانید از روغن جعبه دنده اتوماتیک در بعضی خودروهای دستی استفاده کنید اما هیچ زمان از روغن گیربکس دستی نمی‎توانید در جعبه دنده‎ خودروهای اتوماتیک استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید که اساس تعویض روغن گیربکس در همه اتومبیل‌ها یکسان است اما با این وجود هر خودرویی دارای ویژگی‎‌های خاص خود می‌باشد که این امر باعث تفاوت خواهد شد. به‌ هرحال اگر قصد دارید  از بروز خسارات جدی به خودرویتان جلوگیری کنید، ضروری هست که در فواصل زمانی درستی اقدام به تعویض روغن کنید.

برای تعمیر گیربکس تویوتا کرولا به این صفحه مراجعه کنید.

زمان تعویض روغن گیربکس

با گذشتن زمان و استفاده خودرو، روغن گیربکس یا جعبه دنده آلودگی می‌شود و به همین دلیل خاصیت خودش را از دست می دهد. این مورد باعث کاهش کارایی قطعات جعبه دنده اتومبیل خواهد شد. زمان تعویض روغن جعبه گیربکس به دستی و یا اتوماتیک بودن آن خودرو بستگی دارد و در خودرو‎هایی که مجهز به جعبه دنده دستی می‌باشند، این موضوع تا حد زیادی به صفحه کلاچ آن ماشین وابسته خواهد بود.

پس توصیه می‎شود که همزمان با کنترل کردن صفحه کلاچ، به فکر تعویض روغن جعبه گیربکس خودروی دستی خود نیز باشید. کلا بهتر است بعد از پیمایش 65 تا 80 هزار کیلومتر با یک خودروی دنده دستی، به تعمیرگاه مراجعه کنید و پس از بررسی صفحه کلاچ، در کنار آن روغن واسکازین را نیز کنترل و تعویض نمایید. حتی با مشاهده برخی نشانه‌ها هم می‎توانید زمان این تعویض را مشخص کنید:

  • تغییر رنگ روغن گیربکس
  • تغییر بوی روغن گیربکس
  • سرو صداهای غیر طبیعی هنگام تعویض دنده
زمان تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

ما در نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور قصد داریم به طور کلی درباره مشخصات گیربکس تویوتا راوفور و همچنین زمان تعویض روغن خودروهای اتوماتیک صحبت کنیم. این روغن دقیقا فقط به عنوان یک عامل برای روانکاری قطعات متحرک در جعبه گیربکس نخواهد بود بلکه باعث کاهش دما در این قطعات نیز خواهد شد. پس توصیه می‎شود در خودروهای دنده اتومات پس از پیمودن مسافت هر 60 هزار کیلومتر برای کنترل و تعویض روغن واسکازین یا روغن گیربکس اقدام کنید.

البته به دلیل اینکه هر اتومبیل دارای ویژگی‎ خاص خود می‌باشد، شاید بهتر باشد درباره این موضوع به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید زیرا سازنده اتومبیل اطلاعات مفید و دقیق‌تری درباره زمان تعویض روغن جعبه دنده و حتی نوع و برند آن روغن در اختیار شما می‌گذارد. برای مثال آموزش تعویض روغن تویوتا راوفور و همچنین حجم روغن گیربکس تویوتا راوفور در دفترچه راهنمای این خودرو نیز آمده است.

اوتاناکار تعمیرگاه تخصصی جعبه گیربکس‌ اتوماتیک در ایران

در حال حاضر تولید و استفاده از خودروهای با دنده یا گیربکس اتوماتیک بسیار در حال افزایش است و این موضوع در انواع خودروها با کاربری‌های مختلف در حال استفاده و به روز شدن می‌باشد. چه خودروهای سواری سدان شهری و چه خودروهایی که با قدرت موتور بالاتر و مصرف سوخت بیشتر برای مصارف بیرون جاده‌ای یا اصطلاحا آفرود استفاده می‌شود. در تعمیرگاه تخصصی اوتاناکار می‌توانید اتومبیل‌های دنده اتوماتیک خود را برای انواع خدمات از جمله تعویض روغن بیاورید.

مقاله مرتبط : تاریخچه گیربکس اتوماتیک

نتیجه گیری

ما در این مقاله تحت عنوان نحوه تعویض روغن گیربکس تویوتا راوفور به نوعی درباره تعویض روغن به صرفه روغن جعبه دنده خودروهای دنده اتوماتیک از جمله تویوتا و همچنین انواع روشهای تعویض روغن گیربکس و تفاوت بین روغن‌ها و نحوه تعویض روغن واسکازین در خودروهای دنده معمولی دستی و دنده اتوماتیک پرداختیم.

سوالات متداول

بهترین روغن گیربکس برای تویوتا راوفر چیست؟

  • روغن واسکازین اتوماتیک
  • روغن جعبه دنده اتوماتیک با کیفیت  ATF WS و  با ظرفیتی برابر 6.5 لیتر.
  • روغن جعبه دنده اتوماتیک CVT با کیفیت FE و يا TC و  با ظرفیتی برابر 8.9 لیتر.