مشخصات ۲۰۷ دنده‌ای جدید چیست ؟

فهرست مطالب

خودرویی که به عنوان پژو ٢٠٧ در بازار خودرو ایران معرفی شده و طرفداران بسیاری هم در میان ایرانی‌ها و نسل جوان دارد، چهره‌ای تغییر یافته از پژو ۲۰۶ است، با نسخه‌ی فرانسوی آن تفاوت‌های بسیاری دارد و حتی در بازار جهانی به نام ۲۰۶ پلاس شناخته می‌شود.

در ایران نیز پس از گذر سال‌ها از فروش و عرضه پژو ۲۰۶ و آشکار شدن محبوبیت آن، شرکت ایران‌خوردو تصمیم گرفت با عرضه‌ی فیس‌لیفت ۲۰۶ با عنوان i ۲۰۷ چهره‌‌‌ای قدری جدیدتر از آن را به بازار ایران روانه کند.

در ادامه مقاله به مشخصات 207 دنده ای جدید می‌پردازیم. پس لطفا با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید.

این خودرو در بازار ایران هم در نوع 207 اتوماتيك که گاهی بدلیل مجهز بودن به سقف شیشه‌ای که پاناروما نامیده می‌شود اتومات پانوراما هم لقب می‌گیرد و هم در نوع ۲۰۷ دستی یا دنده‌ای عرضه می‌شود که تفاوت‌هایی با هم دارند. در این نوشتار سعی داریم به ویژگی‌ها و مشخصات پژو ۲۰۷ دنده‌ ای بپردازیم. اگر شما هم نسبت به مشخصات این خودرو محبوب کنجکاو هستید، تا پایان با ما همراه بمانید.

مشخصات ۲۰۷ دنده‌ای جدید چیست؟

مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید و زوایای ظاهری

هآچ بک محبوب و پرطرفدار با طولی در حدود ۳۹۰، عرض ۱۶۸ و  ارتفاع از سطح زمین ۱۵۰ سانتی‌متر طراحی شده، در فهرست مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید درج شده که کمی بیشتر از یک تُن وزن دارد و از نمونه‌‌ای که با جعبه دنده‌ی اتوماتیک به بازار عرضه شده است به قدر ناچیزی کمتر است، فاصله‌ی محوری آن به اندازه‌ی ۲۴۴۳ میلی‌متر لحاظ شده است.

 اگرچه اتاق این خودرو به اندازه‌ی ۵ نفر ظرفیت سرنشین دارد اما قطعا این فضا برای ۵ نفر فضای راحت و مطلوبی نخواهد بود زیرا سرنشینان ردیف عقب جای پای راحتی ندارند، ظرفیت صندوق عقب آن ۲۴۵ لیتر است، قطر رینگ آن در حدود ۱۴ اینچ طراحی شده و حجم مخزن سوخت آن نیز گنجایش ۵۰ لیتر بنزین دارد.

در نمای جانبی این راهنماهای روی گلگیر به شکل نوار باریک روی آینه‌های بغل قرار گرفته‌اند.

اصیل‌ترین بخش طراحی شده برای پژو i۲۰۷ نیوفیس را، نمای عقب آن نمایندگی می‌کند، چرا که به چهره‌ی ۲۰۶ قدیمی شباهت‌های بسیاری دارد و تحول چندانی در آن رخ نداده است به جز افزوده شدن چراغ‌های طرح لئون و قرار گرفتن دوربین دید عقب در قاب پلاک این خودرو.

بیشتر بخوانید: نشت روغن گیربکس

ویژگی‌های داخلی پژو ۲۰۷

نمای داخلی و مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید در مقایسه با نمونه‌ی قبلی، پژو ۲۰۶، تغییرات بسیاری داشته و نمای کاملا متفاوتی دارد. صفحه نمایش لمسی ۷ اینچ به داشبورد افزوده شده و در هنگام سوار شدن هم توجه را به خود معطوف می‌دارد، پنل پشت فرمان تغییر کرده است و غربیلک فرمان هم تفاوت‌هایی پیدا کرده است. مشابه دیگر خودروهای تولید داخل متریال استفاده شده در ساخت قطعات و ادوات داخلی اتاق این خودرو از نوع مرغوبی نیست و در سطح متوسط است.

اما در مجموع فضای داخلی آن در مقایسه با خودروهای هم‌رده‌اش در داخل کشور از جذابیت بیشتری برخوردار است و در میان هوادارانش مطلوب‌تر است.

ویژگی‌های داخلی پژو ۲۰۷

مشخصات فنی پژو ۲۰۷

خودرو پژو 207 مجهز به محور محرک دیفرانسیل جلو و موتور چهار سیلندر و نام‌آشنای TU5 با حجم 1587 سی‌سی  است. موتور آن حداکثر قدرت گشتاور 142 نیوتن متر در 4 هزار دور بر دقیقه را دارد.. همچنین حداکثر توان موتور آن در 5800 دور بر دقیقه 105 اسب بخار است.

مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید که به تازگی در سه کلاس متفاوت از سوی ایران خودرو معرفی شده است. کدهای جدید شماره‌های  ۶۰۰۲۰، ۶۰۰۲۱ و ۶۰۰۲۲ ، ۲۰۷ دنده دستی با موتور تیوفایو هستند که تنها ۶۰۰۲۱ مجهز به سقف شيشه ای است و دو کد دیگر به همان صورت سقف فلزی به مشتری ارائه خواهند شد.

در میان کدهای اعلام شده مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید برخی از مشخصات برای هر سه  کد اعلام شده مشترک است مانند سیستم کنترل پایداری الکترونیکی یا ESC، پوزیشن لایت یا قابلیت روشن ماندن چراغ‌های عقب به صورت دائمی، سیستم سنجش فشار باد تایرها یا TPMS  و سیستم راهنمای تعویض دنده که GSI نامیده می‌شود.

هر کدام سه کد ۲۰۷ دنده‌ ای جدید که اعلام شده، در برخی از آپشن‌ها با دیگر کدها متفاوت است؛

مشخصات فنی پژو ۲۰۷

مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید کد ۶۰۰۲۰

فرمان کمکی برقی، رینگ فلزی و ترمز عقب دیسکی امکاناتی است که کد ۶۰۰۲۰ در کنار امکانات مشترک دارا می‌باشد و بناست در آینده ۲۰۷ فول سقف فلزی نامیده شود.

شتر بخوانید: علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک

مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید کد ۶۰۰۲۱

علاوه بر امکانات مشترک و آپشن‌هایی که در کد قبلی ذکر شده، کد ۶۰۰۲۱، پژو از جمله مشخصات فنی۲۰۷ سقف شیشه ای یا پانورامیک و رینگ آلومینیومی نیز دارد. همین مدل در آینده با نام 207 پآنوراما فول در بازار شناخته خواهد شد.

مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید کد ۶۰۰۲۲

۶۰۰۲۲ این کد ۲۰۷ دستی علاوه بر سقف فلزی، به ترمز عقب کاسه‌ای نیز مجهز است. همچنین فرمان هیدرولیکی و رینگ فولادی نیز دارد. این تیپ ۲۰۷ دستی ساده‌ترین و ارزان‌ترین نسخه طراحی شده خواهد بود.

مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید و فرمان هیدرولیک

فرمان هیدرولیک بالغ از ۵۰ سال است که در صنعت خودرو استفاده می‌شود و روند فرآیند آن به این نحو است که با کمک روغن هیدرولیک و پمپ فرمان و تسمه دینام یا تسمه محرک نیرو به چرخ‌ها منتقل می‌شود و گردش مورد نظر راننده را در چرخ‌ها ایجاد می‌کند. علاوه بر دیگر مشخصات ۲۰۷ دنده‌ ای جدید، فرمان هیدرولیک در جاده و در سرعت‌های بالا فرمان‌پذیری بیشتری دارد و راننده‌های خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای فرمان هیدرولیک را ترجیح می‌دهند.

اما روغن هیدرولیک نقطه ضعف این نوع فرمان محسوب می‌شود که باید مراقب نشتی آن بود و در زمان لازم نیز تعویض شود. همچنین این خودرو تجهیزات و قطعات بیشتری دارد و در محفظه‌ی موتور جای بیشتری اشغال می‌کند.

قابلیت‌های ۲۰۷ فرمان برقی

پژو ۲۰۷ اتوماتیک با فرمان برقی هم توسط ایران خودرو تولید شده و به بازار عرضه می‌شود که روند عملکرد آن با فرمان‌های هیدرولیکی متفاوت است و فرمان توسط سیستم الکتریکی ۱۲ ولتی (یا بالاتر) ماشین تغذیه می‌شود.

مشخصات 207 فرمان برقی یا EPS در مقایسه با فرمان هیدرولیک در شرایط ناهموار مانند وزش بادهای شدید و سطوح ناهموار، بهتر عمل می‌کند و این از مزایای این نوع فرمان است. اما در مقابل این نکته‌ی مثبت، یک نکته‌ی منفی هم وجود دارد که ‌سیستم‌های EPS برای تشخیص مشکل الکتریکی و تعمیر به تجهیزات و دانش تخصصی نیاز داشته باشند.

تمام کد کلاس‌هایی که بالا معرفی شده‌اند با همان موتور تیوفایو و گیربکس ۵ سرعته دستی به بازار ارائه خواهند شد و به لحاظ فنی تغییری نداشته‌اند.

به طور کلی عمده تغییراتی که در مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید با طرح قبلی لحاظ شده  (که تا سال ۹۱  تولید می‌شده) به طور خلاصه به شرح زیر است :

۱- طرح چراغ‌های جلو و عقب تغییر پیدا کرده است

۲-آنتن رادیویی کوتاه و غیرقابل جداسازی

۳-سیستم مولتی مدیا مجهز به نمایشگر ۷ اینچی لمسی و از GPS پشتیبانی می‌کند

۴-دوربین دید عقب اضافه شده است

۵-آینه‌های جانبی بزرگتر شده و به راهنما مجهز شده است

۶- طرح فرمان تغییر پیدا کرده و کلیدهای کنترل روی آن قرار داده شده MFC))

مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید در مصرف سوخت

اگر بخواهیم یکی از نقاط قوت این خودرو را از میان مشخصات ۲۰۷ دستی نام ببریم باید به مصرف سوخت آن اشاره کنیم. طبق مشخصات اعلام شده توسط تولید کننده در میان مشخصات ۲۰۷دنده‌ای جدید دستی قید شده که مصرف سوخت آن در استفاده‌ی شهری ۸.۸ لیتر عنوان شده که در مقایسه با مدل اتوماتیک ۱.۱ لیتر کمتر مصرف می‌کند، مصرف ۲۰۷ اتوماتیک به ۹.۹ لیتر می‌رسد. اما اختلاف مصرف سوخت هر دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک پژو۲۰۷ در استفاده‌ی جاده‌ای تنها ۰.۱ است.

درباره تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار با سال‌ ها تجربه در زمینه تعمیر و نگهداری گیربکس اتوماتیک خودرو ها، به شما خدمات حرفه ‌ای و قابل اعتماد ارائه می‌دهد. این تیم از تکنسین‌ های ماهر و مجرب تشکیل شده است که با استفاده از تجهیزات پیشرفته و دانش فنی بالا، بهترین راهکار هایی را برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو تان به خصوص تعمیر گیربکس ام وی ام ارائه می ‌دهند. آیا به دنبال یک تعمیرگاه حرفه ‌ای برای گیربکس اتوماتیک خودرو تان هستید؟ با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید و درباره خدمات بی‌نظیر تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار و فاکتور های اساسی در انتخاب تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک بیشتر بدانید.

جمع‌بندی

اگر بخواهیم در یک جمع‌بندی به مزایا و معایب مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید بپردازیم لازم است که بگوییم این خودرو با ظاهر جوان‌پسند، در میان فهرست مشخصات ۲۰۷ دستی، در گیربکس مدل دستی عملکرد مطلوبی دارد و در مقایسه با گیربکس اتوماتیک که گاهی صدای کوبش از آن شنیده می‌شود، بازخورد مثبت‌تری را دریافت کرده‌است. این خودرو در بازار دست دوم هم جایگاه خوبی دارد و با استقبال روبه‌روست.

اما در باب معایب پژو 207 دنده ای و207 اتوماتيك این نکات حائز اهمیت است که با توجه به اینکه این خودرو ارائه‌ی جدیدی از پژو ۲۰۶ تیپ ۶ است اما پشیرانه توان فنی کمتری نسبت به نسخه ۲۰۶ دارد. گیربکس 4 دنده اتومات با نام  AL4عملکرد مطلوبی ندارد و صداهای غیرعادی در هنگام جا زدن خودرو به گوش می‌رسد. فضای کم داخل خودرو و مشکلات برقی که بعد از مدتی در غالب سوختن فیوزها، ایراد در استارت خوردن و کم شدن نور چراغ‌ها بروز می‌‌کند از دیگر معایبی است که می‌توان برای این خودرو نام برد. درباره‌ی ۲۰۷ پانورآما شکستن شیشه‌ی سقف در هنگام جک زدن برای تعویض چرخ هم از موارد نگران کننده بوده‌است.

سوالات متداول

  • پژو ۲۰۷ دنده ای چطور ماشینی است ؟

در مجموع و با توجه به مشخصات ۲۰۷ دنده ای جدید و ویژگی‌های این خودرو می‌توان آن را خودرویی مناسب برای استفاده‌ی شهری توصیف کرد. ظاهری جوان‌پسند و امکانات رفاهی قابلی قبولی دارد.

  • تفاوت 207 با 207i در چیست ؟

   207i  در مقایسه با 207 قدیمی در برخی مشخصات ظاهری مانند افزوده شدن لامپ ال‌ای‌دی به چراغ‌های جدید و همچنین افزوده شدن صفحه نمایش لمسی مجهز به سیستم چند رسانه‌ای و GPS بالای داشبورد و تغییر غربیلک فرمان تفاوت پیدا کرده است. در مشخصات 207 دنده ای جدید برخی ویژگی های ظاهری مانند سقف شیشه ای و یا همان پانورآما اضافه شده است