مهم ترین علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک چیست ؟

فهرست مطالب

گیربکس چیست؟ چقدر با علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک آشنا هستید؟ می‌دانید در صورت مشاهده چه شرایطی باید برای رسیدگی بیشتر به مراکز تعمیر خودرو خود مراجعه کنید؟ با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک اوتاناکار همراه باشید.

معمولا وضعیت تعويض دنده یا درستی عملکرد آن تا زمانی که علایم خرابی سلکتور نمایان نشود مورد بررسی قرار نمی‌گیرد، اما بهتر است بدانید که عملکرد درست چرخ دنده‌ها یکی از مهم‌ترین موارد قابل بررسی در سرویس‌های دوره‌ای خودرو می‌باشد. همانطور که حتما می‌دانید فرآیند تعويض دنده باید با سرعت بالا، روان و مطمئن انجام شود؛ تا رانندگی در شلوغی خیابان‌های امروزی بدون اشکال و به صورت روان انجام گیرد.

اگر شما صاحب یک پژو 206 اتوماتیک یا bmw هستید لازم است با سیستم تعويض دنده ماشین خود بیشتر آشنا شوید تا به محض مشاهده نشانه‌های خرابی به متخصص مربوطه مراجعه کنید. گیربکس ماشین همچون دیگر قطعات به رسیدگی و سرویس‌های دوره‌ای نیاز دارد. رسیدگی به موقع به تمام قطعات ماشین همچون کلاچ، شير برقي و… سبب می‌شود تا طول عمر مفید آنها افزایش یابد، اما این افزایش کارکرد صرفا به سرویس دوره‌ای محدود نمی‌شود و به تعویض روغن به موقع و رانندگی درست هم وابسته است. مهندسین و متخصصین در گروه حرفه‌ای اتوناکار با گردهم آوردن این مقاله تلاش دارند تا دوستان را در شناخت علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک کمک رسانند.

مقاله مرتبط: گیربکس دو کلاچه چیست

علائم خرابی سلکتور گیربکس

سلکتور گیربکس چیست؟

در مکانیزم خودروهای دنده اتومات (همچون اتوماتيك 206) فراینده تعويض دنده توسط سلکتور 206 انجام می‌گیرد.(بماند که بعضی از اساتید با وجود خرید ماشین اتوماتیک همچنان اصرار دارند تا بر تعويض دنده اعمال کنترل داشته باشند و در طول مسیر از امکان تعويض دنده دستی استفاده می‌کنند)

سلکتور در گیربکس 206 وظیفه تعويض دنده را برعهده دارد و حالت دنده را متناسب با سرعت مشخص می‌کند. سلکتور به دو صورت فیزیکی یا الکتریکی از طریق کابل کشی به کامپیوتر ماشین متصل شده و متناسب با نیاز راننده چرخ‌دنده را تغییر می‌دهد.

چنانچه ماشین 206 شما به هر دلیلی از داشتن سلکتور 206 محروم شود، عمل تعويض دنده انجام نخواهد گرفت! در این شرایط راننده نیز توانایی اعمال کنترل بر تغییر چرخ‌دنده‌ها را نیز نخواهد داشت. به دلیل اهمیت بالای این قطعه لازم است تا با علائم خرابی سلکتور گیربکس اتومات و نحوه تنظیمات آن در مدل‌های مختلف ماشین آشنا شویم. همچنین پیشنهاد می کنم که اگر احساس می کنید که اتومبیل شما نیاز به تعمير گيربكس اتوماتیک سری به تعمیرگاه گیربکس اوتاناکار بروید.

علامت خرابی سلکتور چیست؟

از آنجایی که سلکتور گیربکس با کامپیوتر ماشین در ارتباط است در صورت هرگونه عیب و اشکالی همچون قطعی اتصال یا تنظیم نبودن، وضعیت دنده به درستی به ECU که همان کامپیوتر است نخواهد رسید و به همین ترتیب در عملکرد خودرو ایجاد اختلال خواهد کرد.

یکی از اولین علائم خرابی سلکتور گیربکس این است که در هنگام رفتن به دنده عقب چراغ‌های پشت روشن نمی‌شوند. البته تنها دلیل این اختلال خرابی شير برقي یا سلکتور گیربکس نخواهد بود و ممکن است در صورت عیب در سیستم برق خودرو یا نقص در سیستم لامپ‌ها نیز بوجود آید.

یکی دیگر از علائم خرابی سلکتور ماشین چینی یا 206 اختلاف در نمایش حالت دنده بر صفحه نمایشگر ماشین با دنده‌ای که در آن هستید، است.

اگر سلکتور 206 تنظیم نباشد، چه خواهد شد؟

اگر سلکتور گیربکس اتوماتیک 206 تنظیم نشود، وقتی ماشین را در حالت D یا R می‌گذارید، هیچ ری‌اکشنی از خودرو نخواهید دید و حرکت آغاز نمی‌شود. شما در این حالت تنها قادر خواهید بود در حالت N و P حرکت کنید. همانطور که چندی پیش توضیح دادیم این به آن دلیل است که پیغام درستی از حالت چرخ‌دنده‌ها به ECU خودرو منتقل نمی‌شود.

علائم خرابی سلکتور ۲۰۶

در صورت مشاهده علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک، چه کنیم؟

تنظیم، تعویز یا تعمیر سلکتور در هر تعمیرگاهی قابل اجرا است اما صادقانه بگوییم در برخی موارد دیده‌شده به دلیل تجربه کم متخصص با مشاهده اندک علائم خرابی سلکتور ۲۰۶ اقدام به تعویض قطعه کرده و هزینه هنگفتی بر دوش شخص تحمیل کرده است؛ در صورتی که با رسیدگی بیشتر و تعمیر قطعه مشکل حل شدنی می‌بود. لذا توصیه ما به عزیزانی که ماشین‌های نسل جدید اتومات همچون BMW، 206 و… دارند این است که به محض مشاهده کوچکترین علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک، اقدام به بررسی مشکل در یک مرکز اختصاصی گیربکس، کنند.

مقاله مرتبط: علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک

عمده علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک

 • علائم خرابی سلکتور بنز؛ عدم مطابقت نشانگر دنده با دنده
 • علائم خرابی سلکتور ماشین چینی؛ خاموش نشدن ماشین
 • علائم خرابی سلکتور تویوتا؛ روشن شدن ماشین دنده متفاوت
 • علائم خرابی سلکتور پژو؛ ترفات ماشین به دنده دیگر
 • علائم خرابی سلکتور ۲۰۶؛ ایجاد صدای ساییدگی در حین تعويض دنده
 • علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک ماشین؛ جابه جا شدن دنده به سختی یا در حالت خشن
 • علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک خودرو؛ سر خوردن دنده

تمام مواردی که در بالا در قالبت علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک ذکر شد در تمام ماشین‌های بنز، 206، تویوتا، پژو و… مشترک است.

در حالت عادی در هنگام عملکرد گیربکس یا تعويض دنده نباید هیچ لرزش یا صدای درگیری وجود داشته باشد. اگر احساس کردید در زمان حرکت و هنگامی که در در حالت درایو قرار دارد، تقه‌ای حس می‌کنید قطعا یک جایی در گیربکس اتومات ماشین ایراد دارد، این مشکل می‌تواند از خرابي توربين، خرابي شير برقي یا سلکتور آن باشد.

از علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک گفتیم اما از دلیل و عامل ایجاد این خرابی‌ها چیزی صحبت به میان نیامد. با اتوناکار همراه باشید تا در ادامه دلیل ایجاد علايم خرابي سلكتور را برایتان بازگو کنیم.

بزرگترین عامل خرابی انتخابگر یا سلکتور چیست؟

آب بزرگترین و مهمترین عامل پیدایش علائم خرابی سلکتور 206 یا بنز و… است. در صورتی که انکی آب  بر روی سلکتور ریخته شود، عملکرد گیربکس به هم خواهد خورد. در صورتی که پیچ هواگیری ماشین که در بالای سلکتور تعبیه شده است درست بسته نشود یا در زمان هواگیری موتور آب بر بروی سلکتور ریخته شود باید منتظر بروز علائم خرابی سلکتور گیربکس اتومات ماشین خود باشید.

باید مراقب باشید در زمان شستشوی موتور، آب بر روی انتخابگر پاشیده نشود و در صورت تماس قطره‌ای آب به سرعت با باد خشک شود. دقت داشته باشید سلکتور ماشین شما مهمترین و حساس‌ترین قطعه در کل ماشین شما است و در صورت عدم تنظیم مناسب و بررسی‌های دوره‌ای خودرو شما را دچار اختلال در امر تعويض دنده خواهد کرد.

علائم خرابی سلکتور پژو

چرا اتوناکار را برای خدمات تعمیر گیربکس برگزینیم

شما در مرکز تخصصی اتوناکار بهترین و حرفه‌ای‌ترین خدمات در خصوص تعمیر گیربکس، تعویض گیربکس و… برای انواع ماشین را دریافت خواهید کرد، شعار گروه مجرب اتوناکار این است که ما در مرکز رسیدگی به علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک به تک تک مراجعین خود متعهد می‌شویم تا با کمترین هزینه بهترین خدمات را ارائه دهیم. در این مرکز همچنین می‌توانید به مشکلات مربوط به تعمیر گیربکس خودروهای خارجی ، خرابي شيربرقی، خرابي توربين، کلاچ، سلکتور 206، 207، bmwو… رسیدگی کنید. به جرات می‌توان گفت مرکز تخصصی رسیدگی به علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک اتوناکار به عنوان قطب اصلی تعمیر و بازسازی انواع گیربکس اتومات و دیگر قطعات جانبی آن، از جمله معروفترین مراکز ایران و خاورمیانه است.

اگر این مطلب برایتان مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مطالعه بررسی مشکلات گیربکس اتوماتیک برلیانس را از دست ندهید.

سخن آخر

همانطور که می‌دانید انتخابگر دنده یا همان سلکتور گیربکس نقش مهمی در عملکرد حرکتی خودروهای نسل جدید دارد، به همین دلیل در این مقاله درخصوص عمده دلایل و علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک صحبت کردیم، بیان کردیم که گیربکس چیست و چه کاربردی در سیستم خودرو شما دارد، از جمله علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک به؛ عدم مطابقت نشانگر با دنده، عدم خاموشی برای خودرو، روشن شدن خودرو با دنده متفاوت و… اشاره کردیم. لازم به یادآوری است که سرویس به موقع گیربکس هر خودرو سبب می‌شود تا از خرابی و صدمات ناشی و هواگیری گیربکس اتوماتیک از آن جلوگیری شود. رانندگی مناسب و تعویض روغن به موقع آن در پیشگیری از خرابي شيربرقی، خرابي توربين ، کلاچ و… بسیار تاثیر گذار است.

سوالات پر تکرار

 1.  علائم خرابی سلکتور گیربکس ماشین کدام است؟

عدم مطابقت نشانگر با دنده

عدم خاموشی برای خودرو

روشن شدن خودرو با دنده متفاوت

عدم موفقیت در دنده دادن به خودرو

ایجاد صدای ساییده شدن

تعويض دنده به صورت خشن

ایجاد مشکل سر خوردن دنده

 • ابزار مورد نیاز در تنظیم سلکتور ۲۰۶ کدام است؟

جالب است با وجود کارکرد پیچیده گیربکس یا سلکتور 206 ، برای تنظیم آن به ابزار عجیب و غریب خاصی نیاز نیست.تنها کافیست دومتر سیم نازک داشته باشید، یک آچار آلن شماره 30، اهم متر . پیشنهاد ما به دوستان عزیز که صاحب یکی از انواع ماشین دنده اتومات هستند این است که به محض مشاهده هرگونه علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک 206، با مراجعه به مراکز تخصصی همچون اتوناکار از خود تعمیری علائم خرابی سلکتور ۲۰۶ جدا بپرهیزند!!

 • بهتر است تنظیم و رسیدگی به علائم خرابی سلکتور گیربکس را به چه کسی بسپاریم؟

درست است که تنظیم و تعمیر انواع خرابي شير و خرابي توربين و… در هر تعمیرگاهی امکان پذیر است اما دقت داشته باشید بهتر و مقرون به صرفه‌تر است تا از همان ابتدا چه برای انجام سرویس‌های دوره‌ای گیربکس ، چه برای تعمیر یا تعویض آ« به یک مرکز تخصصی و متبحر که اختصاصی بر روی علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک تمرکز دارد مراجعه نمایید.

 • علائم خرابی سلکتور ۲۰۶ با علائم خرابی سلکتور تویوتا یا bmw و… مشابه است؟

بله ، یکی از علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک که بین تمام مدل‌ها بسیار شایع است ایجاد بوی سوختگی از قسمت جعبه دنده می‌باشد.